Az életkorral együtt erősödik a ragaszkodás ahhoz a helyhez, ahol valaha fiatalok voltunk, a megszépítő múltban elhomályosodnak a kellemetlen emlékek és inkább a fiatalság örömei és a szülői oltalom nyújtotta felhőtlen gyermekkor élményeire emlékezünk. Talán ezért van az, hogy Végváron az évről évre megszervezett szépkorúak találkozója iránt változatlanul nagy az érdeklődés. Ehhez minden bizonnyal hozzájárul az is, hogy a helyi önkormányzat támogatását élvező református gyülekezet tagjai, a falu mai fiataljai és a civilszervezetek közreműködésével szervezett rendezvényen megható szeretetet sugárzó figyelmességgel veszik körül a tisztes kort megélt helyi, vagy hazalátogató honfitársaikat.
A gyülekezet példás összefogása
A református egyház naptárában kiemelt helyen szerepel az idősek találkozójának megszervezése, erről a példaértékű együttműködésről nt. Bódis Ferenc lelkipásztor immár a siker örömével nyilatkozott az ünneplés pillanataiban.
Legalább egy hónappal korábban a presbitériummal leülünk megbeszélni a teendőket, mellesleg a presbitériumnak tagja Csáki Károly polgármesterünk is. Menet közben folyamatosan csatlakoznak ötleteikkel, támogatási szándékukkal a civil szervezetek, a gyülekezet tagjai és sokan mások községünk segítőkész lakosai közül. Ez a munka sok éves tapasztalatnak köszönhetően ma már olajozottan folyik, mindenki tudja a dolgát, ki az ünnepi ebéd elkészítéséhez, ki a meglepetések kiötöléséhez, vagy a műsor tartalmához igyekszik hozzájárulni.
Bódis Ferenc végvári lelkipásztort a közelmúltban választották meg az egyházkerület esperesének. Mint ismeretes nem első eset, amikor ennek a végvári gyülekezetnek a lelkésze tölti be ezt a magas egyházi tisztséget. Kérdésünkre, hogy a jövőben hol lesz az esperersi hivatal székhelye – Bódis Ferenc lelkipásztor elmondta:
Én elsősorban lelkész vagyok, s a végvári gyülekezet lelkipásztoraként szolgálok továbbra is, és ugyanúgy szolgálatnak tekintem a esperesi feladatot is, következésképpen az esperesi hivatal székhelye is Végváron lesz. Nem én vagyok az első lelkész, aki esperesi szolgálatot is teljesít ebben a községben, ugyanis 1926-1931 között nt. Zöld Mihály végvári lelkipásztor volt az egyházkerület esperese.
Hogyan fogadta a gyülekezet megválasztásának hírét?
Az első reakció az volt, hogy megkérdezték: “akkor most a tiszteletes úr itt fog hagyni bennünket?” Ugyanis azt gondolták, hogy ezentúl nem leszek az itteni gyülekezet lelkésze, hanem el kell mennem Temesvárra? Mondtam, hogy erről szó sincs, elsősorban e gyülekezet lelkésze vagyok, s ezen túl igyekszem helytállni ebben az új szolgálati kötelességben is.
A polgármester is szolgálatban
Az istentisztelet meghitt pillanatai után a kultúrotthon nagytermében a késő délutánig kitartó ünnepi ebéd alatt Csáki Károly, polgármester presbiter társaival és más önkéntesekkel készséggel igyekeztek kedvükbe járni a vendégeknek. A második mandátuma kezdetén lévő polgármester elmondta, hogy nagyrabecsüli a református egyház arra irányuló kitartó igyekezetét, hogy évről évre megszervezi ezt a közösség megtartásához is hozzájáruló szép ünnepséget.
Szerencsére nem csökken a népszerűsége ennek a megyénkben elsőként Végváron megszervezett ünnepségnek, örömmel látjuk, hogy a mi példánkra egyre több magyar közösségben szerveznek hasonló találkozókat. Ezek az alkalmak a község legszebb időszakainak a felidézésével példát jelentenek a fiatalabb nemzedékek számára. A mai napon is többek elbeszéléseiből éppen arról bizonyosodhattunk meg, hogy községünkben a mezőgazdasági tevékenység mellett milyen széleskörű kisiparosi hálózat biztosította a község gazdasági erejét és sokak számára a jó megélhetési lehetőséget. Ezek a felelevenített emlékek igazolják mai törekvésünket, hogy nagyobb hangsúlyt helyezzük a helyi iparosok, kereskedők és gazdák vállalkozásának a fellendítésére.
Házassági évfordulójukat is ünneplő házaspárok
Csáki Károly és neje Csákiné Kerbalek Mária Resicabányáról jöttek haza a szülőfaluba megünnepelni házasságuk 65. évfordulóját. Károly bácsi kilencven évével rangidős is az ünnepeltek között. A szülőfalujukhoz fűződő emlékeik ma is elevenen élnek.
Nagyon szép élet volt itt a két világháború között. 1951-ben itt házasodtunk össze, és 1955-ben elköltöztünk Resicabányára, ahol az acélgyárban lakatosként dolgoztam, feleségem tisztviselőnő volt a gyárban. Én 1977 óta vagyok nyugdíjas, feleségem pedig 1982 óta. Resicabányán ma is összetartunk a végvári elszármazottakkal, mint Tóth Antal, Gurmai Antal, Kun Pista, az Őz család.
A kiváló egészségnek örvendő idős házaspár elragadtatással beszél a szülőfaluról, az ifjúság mulatságairól, mert mint elmondták, itt jól meg lehetett élni, a mezőgazdaságból, de szakmát is tanulhattak a fiatalok, volt asztalos, kovács, bognár, cipész, borbélyműhely, három hentesüzlet, vendéglők, cukrász, akitől a legények cukorkát vásároltak maguknak és a lányoknak, idejártak a környébeli falvakból, a szerdai heti vásárokra, amikor a piactér megtelt a gazdák termékeivel, jószágaival, rengeteg ló, tehén, disznó, kövér liba volt. Mária néni a községházán dolgozott és ő készítette a járatleveleket.
Papp Laci bácsi, a sertéskereskedő éjjel jött értem, hogy “Mariska, jöjjön, mert itt van a vagon” szedte össze a disznókat, volt olyan hét, hogy öt vagon telt meg sertésekkel, a román falvakból jöttek egy-másfél tonnás ökrökkel, azokat is bevagoníroztuk. A libát a zsidó kereskedők vitték Temesvárra, a libamáj olyan kapós volt, hogy egy libának a mája annyiba került, mint egy élő liba, ezért nagyon sokan foglalkoztak libatenyésztéssel és -töméssel, de volt mindenféle baromfi. A tanyákról hozták be a vajat, volt aki egyedül tíz kilót is hozott a piacra, amit a felvásárlók vittek Temesvárra. Sok minden megváltozott sajnos, az is ami jó volt, de úgy látjuk, hogy az utóbbi években újra sok szép dolog történik a falunkban, amire mi is büszkék vagyunk.
Csáki Károly bácsi és Mária néni arra is büszke, hogy van két unokájuk és négy dédunokájuk, s bár egyetlen fiuk Franciaországban telepedett le – Csáki Rudi unokájuk visszatért nagyszülei boldog ifjúságának falujába, ahol a szintén végvári származású feleségével, Ágival igyekeznek megtalálni számításukat.
Eszteró László és felesége Eszteróné Gaál Ilona, mindeketten Végváron születtek, Végváron házasodtak l966-ban.
Ma, immár 16 éve Temesváron élik nyugdíjas éveiket, két gyermekük, László és Róbert és két unokájuk jelentik számukra
az időskor örömeit.
Szalai Károly és neje Szalainé Gothárd Teréz, aki Hargita megyéből származik.
Ők ma is itt élnek a faluban. Károly a helyi labdarúgó csapat mérkőzéseinek szenvedélyes szurkolója.
A születésnapjuk alkalmával köszöntött ünnepeltek között volt a 80. életévéhez érkezett Ujj Mária is, aki minden jelentős végvári eseménynek a krónikása. Levéltárnyi anyag, újságkivágások, könyvek és más dokumentumok halmaza vár feldogozásra egy leendő monográfia elkészítéséhez.
Harmincöt évet dolgoztam a községházán, ezalatt az idő alatt polgármesterek voltak: Németh Zsigmond, Szőgyényi András, majd, amikor Kádárt és Sipetet Végvárhoz csatolták Bancu Pavel Sipetről, majd egy rövid ideig, amíg Niczkyfalva is hozzánk tartozott, volt egy buziási polgármester is – ezt követte egy Ambrus nevű polgármester, következett Gál Sándor, Perneac Gheorghe. A rendszerváltás után, amikor már én nyugdíjas lettem, az első polgármesterünk lett Székely Dénes, Kele István, Seiman, Baran Aurica és végre hál’ istennek immár második ciklusban Csáki Károly újra a falu szülöttje lett a polgármester községünkben.
Az ünnepelteket sok gonddal és kiváló ízléssel készített kitűzőkkel, a születés- és névnapjukat valamint a házassági évfordulójukat ünneplőket külön virággal is megajándékozták. A HETI ÚJ SZÓ, a számos végvári vonatkozást tartalmazó Sorsok könyvével járult hozzá az ünnepeltek ajándékához. A jó hírnévnek örvendő néptánccsoportok – Pastean Erika iskolaigazgató illetve Szarvas Erzsébet és Tóth Rozália tanítónők irányításával – táncokkal, a kisdiákok szavalatokkal tisztelték meg az ünnepelteket. A község elhivatott muzsikusai Szarvas Lajos és Kele Zoltán pedig nosztalgiát ébresztő dalokkal, nótákkal járultak hozzá az ünnepi hangulathoz.
Jelenlévők és támogatók
Első alkalommal voltak jelen, mivel az idén 70 évesek: özv. Korsós Andrásné Sztán Sára, Kele Lászlóné Mersdorf Borbála, özv. Kele Andrásné Teleki Erzsébet, özv. Cs Nagy Sándor, Ciobanu Marin és özv Tóth Zsigmondné Kótai Julianna.
Jelenlévők Végvárról: özv. Szabó Erzsébet, cs Nagy Pál és Gizella, Ardelean Mihály és Zsófia, özv. Farkas Ilona, özv. Pataki Lídia, özv. Facsar Mária, özv. György Erzsébet, özv. Enyedi Mária, özv Nádasdi Mária, Szalai Károly és Teréz, özv. Bíró Rozália, k Tóth József és Rozália, özv. Antal Katalin, Oláh József és Erzsébet, özv. Székely Sára, özv. Pataki Erzsébet, özv. Tóth Antal, özv. Szabó András, özv. Parvulescu Sára, özv. Virág Mária, özv. g Szabó Piroska, özv. Tábori Erika, özv. Tóth Éva, özv. Ujj Mária, Vida Mihály és Rozália, özv. Fehér Borbála, özv. Vicze Zsuzsanna, Szép Erzsébet, özv. Kerekes István, özv. Sándor Lajos, özv. Németh Erzsébet, sz. Tóth Mihály és Mária, Balogh Károly és Sára, özv. Gidó Klára, özv. Szalai Erzsébet, Lőrincz Imre és Magda, özv. zs Nagy Julianna, özv. Szabó Rozália, Szinte Irma, özv. sz Tóth Vilma, Szabó Péter és Ilona, özv. Korsós Ildikó, Ciobanu Erzsébet, özv. Pataki Pusa. Resicabányáról: Szilasi Mária és családja, Csáki Károly és Mária, özv. Őz Julianna és leánya Julianna, Damjánné Tályai Ilona. Gátaljáról: Takács István. Berzóviáról: Szabó Ferenc. Temesvárról: Eszteró László és Ilona, Kele László, Benkő József és Borbála, özv. Agócs Erzsébet, Marx Rozália, Czeglédi János és Rozália, Farkas Julianna, Hegyesi Zsuzsanna, Oláh Sára, Tályai Károly és Irén.
Az önzetlen együttműködők, szakácsnők: g Tóth Borbála, Baricsa Sára, Kele Ildikó, Czine Zsuzsanna, özv. Varga Julianna, Korsós Enikő, segítségek: Csáki Károly, Tamássi Tünde, Valkai Németh György, Czudar Julianna, Tóth Rozália, Szarvas Erzsébet, Teleki Gábor és Gizella, Tamássi Jenő és Éva, Nádasdi Sándor, Ciurescu Gizella, özv. Balogh Éva, Hegyesi Sándor és Doina, Horváth Mária, Kele Klára, Bódis Ferenc és Dóra, háztól házig: Tamássi Jenő, Teleki Gábor, Valkai Németh György és Csáki Károly, zenészek: Szarvas Lajos és Kele Zoltán, az ünnepi műsor szereplői: 2 kicsi óvodás: Popute Tania és Ovidiu Vlad, óvodások, a Recefice néptánccsoport Rábaközi tánccal, a Szederinda és Csűrdöngölő vegyes néptánc csoportok Küküllőmenti tánccal léptek fel.
Támogatóink: Heti Új Szó, Temesvári Magyar Rádió, Nyugati Jelen, Csáki Károly polgármester, a Bódis család, Tóth Erika, Codrina Cukrászda, Fornetti, Bega Pam, Stancioiu Nicolae, Csáki Károly és Mária (Resicabányáról), Czeglédi János és Rozália, Balogh Éva, Tamássi Tünde (teremdíszítés), az ünnepeltek adományai és a szervezők személyes hozzájárulásai: pénzbeli és egyéb adományok. Köszönjük a jószívű hozzájárulásukat!
U.I.: Ha emberi mulasztásból valakit kifelejtettünk, vagy elírtunk, akkor szíves elnézésüket kérjük, mert nem szándékosságból történt.
Bódis Ferenc, lelkipásztor