„Adj, hogy kaphass!”
Hogyan lehet megélni az otthoni munkából? Melyek az első lépések? Miként kivitelezhető? Többek között ezeket a kérdéseket feszegették a június végén szervezett nagyváradi találkozón, amely kimondottan nőknek szólt. Három, otthonról dolgozó családanya osztotta meg a tapasztalatait a coworking irodában (olyan helyiség, ahová szabadúszók, vállalkozók, illetve otthonról dolgozó személyek is bejárhatnak): Ballok Ildikó Olaszországból irányítja romániai üzlethálózatát, Czirjék Katalin korábban a vállalkozói létbe is belekóstolt, most HR-menedzserként (emberierőforrás-menedzser) tevékenykedik, Foszner-Korodi Ildikó pedig tanár, de mellette levendulát termeszt és üzletet vezet.
Ők hárman néhány hónapja Női vállalkozók Erdélyben névvel elindítottak egy csoportot a Facebookon, amely egyre népszerűbb, és ma már több mint nyolcszáz tagja van. Lényegében egy fórum az Erdélyben élő vállalkozó- vagy vállalkozni készülő nők számára, akik bemutatkozhatnak, információt kérhetnek, kérdőívezhetnek, népszerűsíthetik a termékeiket, szolgáltatásaikat, sőt üzleti kapcsolatokat is kiépíthetnek.
„A csoport egyik erőssége az aktivitás… ahogy valamelyik tagunk megfogalmazta, itt áramlik az energia. Tehát, ha valakinek egy olyan műhelyre van szüksége, ahol a saját ritmusában töltekezhet, ez a csoport kiváló hely rá” – foglalta össze a kezdeményezés lényegét Ballok Ildikó, aki gyakorlott vállalkozóként, személyes tapasztalataiból kiindulva rendszeresen ad tanácsokat a többieknek. Például azt, hogy tanuljanak mások tapasztalataiból, mondják el a véleményüket a különféle témákkal kapcsolatban, fejlesszék a kommunikációjukat, de az sem baj, ha nem mindig értenek egyet az előttük szólóval, mivel így is lehet fejlődni.
Egyébként az elmúlt hónapokban az ország különböző pontjairól csatlakoztak a csoporthoz: vannak köztük kézművesek, fordítók, de még olyanok is, akik nyelviskolát vezetnek. Ők egyébként nemcsak virtuálisan, hanem személyesen is találkoznak; korábban volt még összejövetel Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Székelyudvarhelyen, és remélhetőleg Déva, Temesvár vagy Arad környékén is szerveznek egyet. Attól függ, mennyire lehet mozgósítani a helybelieket.
Egy nagyobb lélegzetvételű összejövetel már körvonalazódik: november 9–11. között szakmai találkozó lesz női vállalkozóknak Nagyváradon vagy környékén; a lehetséges témákról már szavazhatnak az érdeklődők. Ki kell töltsék a Facebook-csoportban közzétett kérdőívet, amelyből egyebek mellett kiderül, hogy műhelymunkát is lehet tartani.
Akár virtuálisan, akár személyesen találkoznak a csoporttagok, egy dologban egyetértenek: „nem arról szól az eszmecsere, mit hogyan nem lehet megcsinálni, hanem arról, mit lehet tenni egy ügy érdekében” – idézte Ballok Ildikó az egyik vállalkozónő visszajelzését. A kezdeményezők valójában hidakat építenek a vállalkozásban gondolkodók, a már vállalkozók és az otthonról dolgozó nők között.
Farkas-Ráduly Melánia, kiemelt fotó: Ballok Ildikó és a kézművesként dolgozó Szabó Emese, készítette: Molnár Ildikó