Halász Ferenc a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének alelnöke, Temes megyei főtanfelügyelő-helyettes, a Bartók Béla Alapítvány elnöke, történelemtanár
a múlt pénteken Kolozsváron vette át Grezsa Csaba főkonzultól a Magyarország Köztársasági Elnöke által, az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából adományozott Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést.
A magasrangú állami kitüntetés és elismerés díjátadóján laudációt mondott dr. Erdei Ildikó, a Bartók Béla Elméleti Líceum igazgatója.
LAUDATIO
Halász Ferenc a temesvári 2-es számú Matematika-Fizika Líceumban érettségizik 1978-ban, majd a Babes-Bolyai Tudományegyetem Történelem-Filozófia karán szerez tanári diplomát 1983-ban. Történelemtanárként kezd dolgozni Érmihályfalván, Óteleken, 1986-tól volt középiskolájában, Temesváron. Itt tanít a 89-es forradalom ideje alatt is, majd az azt követő időszakban kulcsszereplője lesz a magyar tannyelvű iskolaközpont megalakulásának, fejlődésének. Az akkori tantestület választása révén válik igazgatóvá, és ebben a szerepben néhány hónap alatt újraalapítja az önálló magyar tannyelvű líceumot és megszervezi az intézmény névadásának folyamatát, így születik meg a mai Bartók Béla Elméleti Líceum. Olyan kezdeményezései voltak a 90-es évek első felében, amelyek stratégiai döntéseknek bizonyultak, és több évtizedre meghatározták az iskola majdani jövőjét.
2005-től kezdődően egy év megszakítással főtanfelügyelő-helyettesként dolgozik a Temes megyei Tanfelügyelőségen, és ebben a minőségében a helyi anyanyelvű oktatás fő védelmezője. A magyar tannyelvű oktatási ügyek mellett számos más oktatáspolitikai döntésben, közoktatási, intézményfejlesztési szakmai feladatban bizonyította vezetői rátermettségét, kifogástalan etikai érzékét, higgadt és hatékony tárgyalási készségét.
Az oktatás ügyét nemcsak szakmai, hanem civil és politikai szerepekből is támogatta és támogatja mai is. Számos civil szerepéből a legfontosabbak: a Bartók Béla Alapítvány elnöke annak megalakulásától, 1992 óta, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének országos alelnöke 2011től, az azt megelőző időszakban a szervezet Temes megyei elnöke volt. 2017 óta alelnöke a Bánsági Közösségért Egyesületnek. Évek óta tagja a Communitas Alapítvány szórványoktatási szaktestületének.
Elnöksége alatt a Bartók Béla Alapítvány a térség anyanyelvi oktatási hálózatának meghatározó tényezőjévé vált. Több mint két évtizede iskolabusz programot, napközit működtet, intézményeket fejleszt, támogatja a magyarul tanuló vidéki diákokat, tehetséggondozó és kulturális programokat támogat, tanári továbbképzőket szervez.
Az országos RMPSZ alelnökeként számos szakmai program ötletgazdája: az Egyiskolás megyék találkozója meghatározó műhellyé alakult, valamint rendszeresekké váltak a pedagógusoknak szervezett állásbörzék. Az évek során számos előadást tartott a kisebbségi oktatásról, a szórványoktatás kihívásairól. A témában több önálló vagy társszerzős publikációja van.
Halász Ferenc az érdekvédelmi szervezetben is számos feladatot vállalt az elmúlt évtizedekben. Megalakulása óta tagja a helyi RMDSZ szervezetnek, 1994-2001 között alelnöke, majd 2001-2018 között elnöke. Két mandátuma volt a Temesvári Önkormányzatban: 1992 és 1996 között, valamint 2000 és 2004 között.
Bármelyik szerepében is tevékenykedett, szakmai hozzáértésének, szilárd erkölcsi tartásának, vezetői képességeinek köszönhetően kivívta a helyi közösség megbecsülését, az oktatásban dolgozó kollégák, szülők és diákok elismerését.
A magasrangú állami kitüntetés alkalmából kívánunk jó egészséget, erőt és kitartást munkája folytatásához.
Dr. Erdei Ildikó