Mire e sorok megjelennek már csak néhány napig kell várni a Bánsági Vándorszínház idei turnéjának elkezdésére, de mivel nagyon érdekelt, hogyan készülnek a végvári bázison a nyári nagy kalandnak is beillő, tizennégy bánsági települést érintő turnéra a „társulat” tagjai, illetve arra, hogy mi késztethette a nyári szünidő időszakában a Temesvárról, Szegedről, Kolzsvárról, Marosvásárhelyről és még ki tudja honnan érkezett színészeket a nyári megfeszített iramú hathetes munkára, ezért meglátogattuk őket.
A ma kollégiumként működő, régi végvári iskola udvarán néhány söröshordó (ez már jó jel, ebből már kis fantáziával lehet a Petőfi víg eposzában, A helység kalapácsában leírt kocsmai hangulatot, milliőt fabrikálni! – gondolom), ezeken néhány fiatalember szöveget tanul. Mivel a próbaidőszak legelején vagyunk, mindannyian inkább csak ismerkednek a szöveggel – pontosít Aszlos Géza, a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház színművésze, aki a Bánsági Vándorszínház, Petőfi: A helység kalapácsa című idei produkciójának rendezését is felvállalta. Előkerülnek a díszlet további elemei, amikről első látásra azt hittem, hogy holmi megmaradt anyagok, félretéve majdani felhasználásra. Összehasonlítva a tavalyi, „tekerős” díszlettel, ez a mostani egyszerű és … na, igen … nagyszerű, bár csak a bemutatót követően derül ki használhatóságuk. Így, hidegen, a díszlet egyértelműen Albert Alpár jelmez- és díszlettervező ötletes munkáját dicséri. Magunk csak megszokott polgári ruhákban, illetve a kánikula miatt részben anélkül láttuk a színművészeket, ezért a jelmezekről bővebben a bemutatót követően szólunk! Tavaly jobbára vasból készült a díszlet, idén inkább fából, jövőre talán felfújható lesz – morfondírozok magamban – de mindenképpen, ötletes: hatásos, könnyen mozgatható, és nem túl nehéz, persze mert az alumíniumból készült söröshordók üresek. Megvan a filmekből ismert, két részből álló, minduntalan kicsapódó (alig)bárajtó – vélhetően ezt fogja csapkodni előszeretettel Fejenagy, no meg Márta, a kántor „amazontermészetű felesége” – meg a bárpult is elkészült. A rendező elmondja, hogy a próbák már első perctől kezdve a díszletek között zajlanak, ami különlegessé, a megszokottól merőben eltérővé teszi a próbafolyamatot, mert szinte első perctől ötvöződik a színművészek alakítása, karakterformálása a díszlettel, a Cimbaliband egyedi hangzású zenéjével.
Miért Végváron alakították ki a Bánsági Vándorszínház idei bázisát?
Tavaly Nagybodófalván úgy bántak velünk, mintha a falu szülöttei lettünk volna, nem azért nem mentünk vissza a bodófalvi helyszínre, mert bármilyen kifogásunk lenne, hanem éppen a vándorszínházi jellegből adódóan úgy tartjuk helyesnek, hogy a bázisunk is vándoroljon, mert hisszük, hogy bármely falu életében érdekes színfoltot jelenthet a produkción dolgozó nyolc-tíz, esetünkben kilenc teljesen idegen ember. Ezért kerültünk idén Végvárra, jövőre meg máshol fogunk „sátort verni”. A tavalyi produkció lezárultával felajánlottam a résztvevőknek a lehetőséget az idei folytatásra, ketten – Lanstyák Ildikó kolozsvári főiskolás és Mihály Csongor marosvásárhelyi színművész – éltek is a lehetőséggel, mások másirányú elfoglaltságuk miatt – tudni kell, hogy sok nyári tábor, fesztivál zajlik térségünkben is, amelyeken a fiatal színművészek előszeretettel vesznek részt, újabb élmények, használható tapasztalatok megszerzése érdekében, de ez a főiskolai felvételik, mestervizsgák időszaka is – nem kívántak részt venni az idei produkcióban. Az említett kollégák mellett jómagam rendezőként, szervezőként, Orbán Enikő kolléganőm mindenesként és szervezői minőségben veszünk részt a produkcióban, és csatlakoztak hozzánk Pignitzky Gellért, aki szegedi ugyan, de Marosvásárhelyen tanulja a szakmát, Hodu Péter, a Szegedi Nemzeti Színház tagja, Vincze Tímea, a Kolozsvári Puck Bábszínház bábművésze, Mihály Péter, aki középiskolásként kacérkodik a színészi pályával, illetve Aljoscha Vlad Cobet kollégánk, a Temesvári Állami Német Színházból.
Eltérően a Petőfi által megírt „szereposztástól”, a Vándorszínház produkciójában heten kapnak szerepet?
Vannak szerepösszevonások, vándorszínházi, kötetlenebb létünkből kifolyólag felrúgunk bizonyos konvenciókat, amelyeket kőszínházban talán nem tehetnénk meg, a játékszabályokat úgy alakítottuk ki, hogy a legelső pillanattól mindenki felismeri ki, melyik alakot formálja meg és ki, miért játssza úgy, ahogy játszsza a rászabott szerepet. Az előadás során egy kicsit arra is ráirányítjuk a néző figyelmét miről is szól magának a vándorszínháznak az élete.
Miért választották éppen Petőfi víg eposzát?
Meggyőződésem, hogy már maga, Petőfi, mindenki által ismert neve vonzó lehet a közönségnek, másrészt a „víg” eposz meghatározás utalás arra, hogy vígjátékot láthat a közönség. Meggyőződésünk, hogy ez a történet – az általunk eszközölt adaptációkkal, módosításokkal együtt maradandó élményt biztosíthat mindenkinek. A forradalmi tevékenysége mellett, Petőfi a falu, a falusi közösségek világát emeli az irodalmunkba és mi úgy gondoljuk, hogy azok az alapigazságok, karakterek, amelyek meghatározták a Petőfi-korabeli falut, az elmúlt másfél évszázad alatt módosultak valamelyest, de alapjaiban nem változtak. Ráadásul meglátásunk szerint semmit sem csorbult, és ma is időszerű a mű üzenete. Természetesen a darabban „magunkat is hozzuk”, megpróbáltunk arra törekedni, hogy a narrációt leszűkítsük, és több teret biztosítsunk a párbeszédnek, megpróbáltuk nem dramatizálni, hanem színházszerűvé tenni az elbeszélő költeményt. Bízom abban, hogy az általunk megformázott A helység kalapácsa elnyeri a közönség tetszését.
Milyen az élet a bázison?
Nagyon jó ütemben folynak a próbák, élvezettel használjuk szinte egy az egyben Petőfi szavait. A körülmények mindenben megfelelőek, az időjárás az térségben megszokott, egyszer megáztunk, de hosszabb ideje olvadunk a kánikulában. Helyi támogatóink, az iskola vezetőségének és a Polgármesteri Hivatal mindenben segítenek. Legfőbb támogatónk az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala, amely a Bánsági Közösségért Egyesület részére biztosítja a forrást a projekt megvalósítására. Más országos intézmények mellett, a temesvári magyar színház, a temesvári sörgyár is segíti munkánkat.
Hodu Péter színművész Szegedről jött Temesvárra, a Bánsági Vándorszínház nyári produkciójában résztvenni. A miért kérdésre válaszolva, elmondta, hogy a Marosvásárhelyen tanuló, és már bejelentkezett Pignitzky Gellérttől szerzett tudomást a Vándorszínházról, és rögtön felkeltette érdeklődését, és sikerült bekerülnie a csapatba. A szegedi fiatal színművész alakításában Fejenagy kovácsmestert, a helység kalapácsát láthatja a közönség. Elmondása szerint, az alkalmi társulat sokszínűsége kitűnő alkalom a tapasztalatcserére, a temesvári, kolozsvári, marosvásárhelyi, szegedi színházi alkotóműhelyekben folyó munka megismerésére.
Hogyan boldogul a magyar szöveggel, Cobet Aljoscha, a Temesvári Német Színház művésze?
Szerencsés találkozás eredménye a részvételem, ugyanis Aszalos Géza beszélt nekem a vándorszínházi projektről, jómagam meg már hónapok óta kínlódtam egyedül a magyar nyelv megtanulásával. Rögtön elfogadtam Géza meghívását, és azóta is – most már jóval eredményesebben – tanulom a nyelvet. Az alakítással nincs különösebb gondom, hiszen színészként dolgozom, a kiejtésemet kell csiszolnom, majdnem mindent értek, amit meg nem, arra rákérdezek. Nagyon élvezem Petőfi finom, intelligens humorát.
A szöveggel kapcsolatban, hasonlóan nyilatkozott Mihály Csongor marosvásárhelyi szabadúszó színművész is, számára is élvezetes Petőfi szövege, illetve a sorok közé rejtett, ma is időszerű üzenetek jelentik az igazi csemegét.
A kolozsvári Vincze Tímea színművész először vesz részt vándorszínházi produkcióban. „Annyira tetszik ez a fajta színházcsinálás, hogy legszívesebben mindig ezt csinálnám. A vakáció ideje alatt szünetel a munka a kolozsvári bábszínházban, ezért nekem kapóra jött a részvétel, és meggyőződésem, hogy sokmindent – például a jól végzett közös munka örömét – vihetek majd haza a turné befejezését követően. Izgalmas számomra, hogy a klasszikus darabot nem konvencionális körülmények között, a megszokottól merőben eltérő környezetben, és sajátos munkafolyamat eredményeként hozzuk létre. Én több szereplőt is alakítok, ami nagyobb kihívást jelent számomra.”
A marosvásárhelyi Mihály Péter, bátyja, Csongor ösztönzésére jött el Végvárra, és elmondása szerint a jövőre esedékes érettségi vizsgaát követően, útja akár a színművészeti főiskolába is vezethet.
Szintén Szegedről érkezett, Marosvásárhelyi kitérővel Pignitzky Gellért is. Marosvásárhelyen elterjedt a Bánsági Vándorszínház jóhíre, és az első egyetemi évét éppen befejező fiatal hallgató, tapasztalatszerzésre kitűnő alkalomnak tartotta a részvételt, ezért jelentkezett. “Kíváncsi voltam arra, hogyan lehet pár hét alatt létrehozni egy előadást, amelyet aztán egymásután tizennégy külön helyszínen kell előadni- mondta a fiatal színművész-jelölt. Ez elindította a fantáziámat, és íme, itt vagyok, és nagyon örülök neki, hogy részt vehetek a produkcióban.”
*
A bemutatóra augusztus 1-jén Végváron kerül sor. Következő előadások: augusztus 2. – Igazfalva, augusztus 3. – Lugos, augusztus 4. – Újmosnica, augusztus 5. – Újszentes, augusztus 6. – Magyarszentmárton, augusztus 7. – Ótelek, augusztus 8. – Zsombolya, augusztus 9. – Nagyszentmiklós, augusztus 10. – Németszentpéter, augusztus 11. – Pankota, augusztus 12. – Borosjenő, augusztus 13. – Nagyzerind, augusztus 14. – Ágya.