Nagyszeben középkori hangulatú történelmi belvárosában akár csak egy rövid sétát is tenni egyedi élmény. Tornyai és templomai több, mint félévezredre tekintenek vissza. 1910-ben 33.489 lakosának nagyjából fele, 16.832 fő vallotta magát németnek, negyede románnak (8824), illetve magyarnak (7252). Mára 134.308 lakosának elenyésző, 1-2%-át képviseli mind a magyarság, mind a németség. Ezzel együtt a magyar impérium alatt töltött évszázadok leheletét árasztó épített örökség mellett hajszálereken keresztül valami áthagyományozódott a kultúrából is. Aligha lehet véletlen, hogy Nagyszeben messze fejlettebb vendéglátással rendelkezik, mint ami a város lélekszámából következne.
Ha megnézzük a 2019-es Gault&Millau kalauzban, hogy az erdélyi városok hány étteremmel szerepelnek, azt találjuk, hogy Nagyszeben 15 egységgel a harmadik helyen áll Kolozsvárt (22) és Brassót (16) követően. Utána jön csak Temesvár (9), Nagyvárad (6), Arad (4) és Marosvásárhely (1).
Nem kétséges, szerepe van ebben annak is, hogy melyik város milyen messze van Bukaresttől, ahonnan a tesztelők vélhetően útra indultak, hiszen Temesvár vendéglátópalettája van annyira színes és színvonalas, mint Brassóé. Szatmárnémeti és Nagybánya meg nincs említve, pedig ott is akadnak 10-10,5 pontos helyek a kalauz 20-as skáláján mérve.
De Nagyszebent górcső alá véve, bejárva éttermeit, cukrászdáit, kávézóit, érzékelhető, hogy annak alapján, amit e téren nyújt, nem a hasonló nagyságú, közel százötvenezres, egész pontosan 145.078 lelket számláló Araddal vethető össze, amit messze megelőz, hanem a majdnem kétszázezres, 183.105 lelkes Nagyváraddal, vagy akár a 200.000-es Debrecennel.
Temesvárról indulva a székely Tündérország felé egy 15 kilométeres szakaszt leszámítva Nagyszebenig autópályán közlekedhetünk, szinte kínálja magát a város egy pihenőre, nagyjából félúton. Innen haladhatunk tovább a Fogaras – Sárkány – Sepsiszentgyörgy avagy a Medgyes – Segesvár – Székelyudvarhely vonalon.
A gépjárművet törvényesen letenni a belvárosban szinte lehetetlen, tapasztalatom szerint a legpraktikusabb a Kombinat nevű étterem előtti olcsó parkolóban hagyni, innen gyalogszerrel néhány perc alatt a Belvárosban vagyunk s átadhatjuk magunkat a városnézés s a kulinaritás gyönyöreinek.
Az is egy megoldás, hogy séta előtt vagy után a Kombinatot választjuk. Progresszív helyi konyhát visznek, izgalmas technológiai megoldásokkal, alapanyagtársításokkal. Bár nevük, s a dizájn is azt sugallja, hogy helyben főznek sört, erről szó sincs, csak máshonnan odaszállított nagyipari multisöröket kínálnak. Ezt az egy szempontot leszámítva, ami sofőrök számára amúgy is mellékes, csak jót mondhatok itteni tapasztalataimról: a beltér rendkívül hangulatos, a konyha színvonalas, az árak elfogadhatóak, a kiszolgálás udvarias. Részletek itt olvashatók: https://karpatiaettermek.hu/hely/kombinat-gastro-brewery/ Mivel a hely a legutóbbi Gault&Millau kalauz megjelenése után nyitott, értelemszerűen nem szerepelhetett benne, a kalauz Facebook oldala viszont hírt adott róla.
A Gault&Millau kalauzban szereplő 15 nagyszebeni vendéglő közül kettő, a Syndicat Gourmet és a Capsicum bezárt, a maradék 13-ból hármat a Teatro-t, a Cafe Wien-t és a She’s Greent még nem sikerült meglátogatnom, a többi közel egy tucatot végigjártam.
A Pardon Café-t s a Kulinariumot leszámítva, nagyjából azt kaptam, ami a kalauz pontozásából következett, e két hely sem rossz, de teljesítményük legalább egy, vagy akár két ponttal gyengébb volt annál a 10 pontnál, amit a GM-tesztelők és szerkesztők nekik megszavaztak.
Ezzel ellentétben a Benjamin Steak House-nak, mely mindössze 10.5 pontot kapott, a legmeggyőzőbb nagyszebeni élményemet köszönhetem, erős 12 pontos teljesítményt nyújtottak. Remek lazac rillette-et, kacsamellet és rozmaringos creme brullée-t ettem itt. Gyönyörűen tálalt, kifogástalan tányérokat tettek elénk, szép környezetben, kedves, szívélyes kiszolgálás mellett. Részletek itt: https://karpatiaettermek.hu/hely/benjamin-steakhouse-es-bar/
Kiemelkedő élményt nyújtott a 11,5 pontos Old Lisbon, ahol főként halas fogásokat ettünk. Tetszett, hogy az étlap elején lényegre törő összefoglalót olvashatunk a portugál gasztronómiáról, számos étel esetében azt is megtudhatjuk, hogy Portugália melyik részéből származik. Ha nem ipari toast-kenyeret kapunk a haltatár mellé, megadtam volna nekik az 5 pontot a közösségi médiában leginkább elterjedt, az idézett éttermi adatbázisban is használt ötös skálán. További információk a linken: https://karpatiaettermek.hu/hely/old-lisbon-etterem/
Álljanak itt a még nem említett további nagyszebeni éttermek a Gault&Millau kalauz, valamint a saját tapasztalatom pontszámaival: Hermania (10,5/10), Hochmeister Delikta’essen (10,5/10,5), Jules bistro (10,5/10,5), La Cuptor (11/11) Max (11,5/10), Pasaj (11/11).
Egy szó, mint száz, Nagyszeben kulináris kínálata nemcsak Erdély szintjén, de az egész Kárpát medencében kiemelkedő, alkalomadtán érdemes személyes tapasztalatokat szerezni róla.
Borbély Zsolt Attila