Ezt is mondta nekik Jézus: „Mihez hasonlítsam Isten Királyságát? Milyen példázattal magyarázzam? 31 Ahhoz hasonlít, ahogyan a mustármagból kifejlődik a növény. Amikor elvetik, ez a mag minden más magnál kisebb, 32 de mire felnövekszik, már nagyobb lesz az összes többi kerti veteménynél. Olyan nagy ágakat növeszt, hogy az égi madarak is fészket rakhatnak az árnyékában.”
Kettőezerhuszonnégy november nyolcadikán, Ft. Bogdán Szabolcs János, a királyhágómelléki református egyházkerület püspöke ezzel a csodálatos és egyben találó idézettel indította útjára a nagyszentmiklósi református templom felszentelését gyülekezetének és egybegyűltjeinek körében. Hiszen a helyiek mellett, a Temesvárról, Székelyföldről és Magyarországról is érkezett vendégek fontosnak tartották megünnepelni a csodát:
A nagyszentmikósi Pro Bartók Társaság a mustármag rejtélyes erejéből merítve templomot újított fel, építkezett. Alkotott a jövő felhőivel dacolva Szilágyi Domokos szavainak szálain:
„ó, jövő, rezdülj végig, / a megismeréstől a fölismerésig, / a céltudatos húrokon!”
A 2001-ben, Nagyszentmiklóson alakult Pro Bartók Társaság több mint nyolcvan rendezvénnyel és hangversennyel tisztelgett Bartók Béla világhírű zeneszerző előtt az elmúlt huszonhárom évben. Hívatott Bartók Béla emlékét őrizni és közreműködni életművének közkinccsé tételében.
2019-ben megszületett a nagy álom: A Bartók Béla Kulturális Központ megvalósítása. A Pro Bartók társaság megvásárolta az evangélikus egyház elhagyott, romos templomát azzal a céllal, hogy a hozzá tartozó telken felépíthesse majd a leendő központot. „Így megmentetődött a lebontástól egy, a magyarság épített örökségéhez tartozó, helyi ikonikus épület. Lebontásával a szórványban való jelenlétünk is csorbát szenvedett volna. Megvalósítottuk az épület teljeskörű külső és belső felújítását. A megvásárlása óta, a helyi református gyülekezet használatára bocsátottuk ezt a Temesvár és Kiszombor közötti terület egyetlen épített protestáns kőtemplomát.” ismertette Tamás Sándor nagyszentmiklósi gyógyszerész, a Pro Bartók Társaság elnöke, ki az egész terv megálmodója és egyben megvalósító személyisége is. Aki Paulo Coelhóhoz hasonlóan vallja: „Ha élsz, Isten is veled él. Ha viszont nem mersz kockáztatni, ő is visszavonul a távoli mennyekbe, ….”
Ezen az estén Tamás Sándor elnök és Kerek Ferenc társelnök huszonhárom éves kitartó munkája a zene hangjától visszhangzó templomon keresztül kiteljesedett.
Az est művészi, zenei aláfestését kezdetben Kerek Ferenc és Kerekné Fekete Éva zongoraművészek J. S. Bach-Kurtág-Kantáta-Gottes Zeit ist immer die allerbeste Zeit darabjának előadásával, majd Varga Gergő Zoltán budapesti zongoraművész rövid Bartók-koncertjével biztosították.
Az est hangulatát Saint-Exupéry rejtelmes és határozott hangulata uralta:
Akár egy házról van szó, akár a csillagokról, akár a sivatagról:
ami széppé teszi őket, az láthatatlan.
Nt. Bódis Ferenc, a Temesvári Református Egyházmegye esperese méltatta Tamás Sándor fáradhatatlan munkáját, nt. Jakab István aradi evangélikus lelkész meglepetését és különös örömét fejezte ki az együttlevőkkel, Demeter Katalin, kolozsvári konzul asszony a nyugaton egyre elmagányosodó templomtornyok ellenpéldájaként dicsérte a nagyszentmiklósi keresztényi „torony” akarat megerősödését, Tamás Péter, Magyarország temesvári tiszteletbeli konzulja pedig a temesvári Új Ezredév és Magyar Ház épülésének temesi rokonsorsát vélte a szentmiklósi mustármag növekedésében felfedezni. Röviden felszólalt Zakariás Attila műépítész is, aki a Bartók Béla Kulturális Központ terveit készítette.
Szilágyi Domokos szavai, Nagyszentmiklóson, a zene szárnyain erősödő közösségi érzésben találtak visszhangra:
„egymásra-utaltság -, s az egymásra-utaltság legmagasabb fokon szervezett
formája a szeretet.”
Az Isteni kegyelem építkezett Nagyszentmiklóson. Sok embert is megillet a köszönet és a hála. Tamás Sándor gyógyszerész, családjának is megköszönte és őket is felsorakoztatta, azon hosszú támogatók és segítők sorában, akik hozzájárultak a „mustármag” növekedéséhez. A külső felújítási munkálatokat támogatta a Bethlen Gábor Alap, Nagyszentmiklós polgármesteri hivatala és a Helleborus Gyógyszertár. A teljes belső felújítás költségeit a Tamás család vállalta magára.
Kétségtelen, hogy a nagyszentmikósi református templomavatás a bartóki hitvallás zeneszárnyain keresztül a bánsági szórványmagyarság megmaradás-harcában kiemelt, jelképes fontosságot őriz.
Tamás Péter