Merényletsorozat, halottak Brüsszelben
Szerda reggel 8 óra körül két robbanás rázta meg a brüsszeli Zaventem repülőteret, öngyilkos merénylő robbantott. Nem sokkal később robbanás volt az uniós negyed közepén található Maalbeek metróállomáson. A sérültek között két magyar is volt. A terrortámadást az Iszlám Állam vállalta magára. A belga kormány a legmagasabb szintre, négyesre emelte a terrorkészültséget. A rendőrség több helyen is razziázik, az egyik házkutatás során vegyi anyagokat, egy szögekkel teli robbanószerkezetet és az Iszlám Állam zászlóját találták meg Brüsszelben. (origo)
Folytatódik a hajsza a negyedik merénylő után
A merényleteknek eddig 31 halottja van, de még nőhet az áldozatok száma. Egy merénylő még szabadlábon van. Összesen 150-en vannak még mindig kórházban. A sebesültek száma összesen 300 (korábban csak 270-ről lehetett tudni). A sebesültek és halottak több mint 40 ország állampolgárai.
A tettesekről is több fontos információ derült ki szerdán. Ketten közülük egy testvérpár: egyikük neve Ibrahim el-Bakraoui, a fivérét Khalid el-Bakraouinak hívják. Ibrahim a Zaventem repülőtéren robbantotta fel magát, Khalid pedig a metróban követett el öngyilkos merényletet. A repülőtéren Ibrahim Bakraoui mellett még két másik támadó is felbukkan a biztonsági kamerák felvételein. (origo)
Szorosabbra fűznék a titkosszolgálati szálakat a németek
Az uniós hatóságok intenzívebb információcseréjét szorgalmazza a német belügy. A közös terrorelhárítási adatbázis ötlete már Párizs után is felmerült, de eddig süket fülekre talált a javaslat. Vajon változik-e valami Brüsszel után?
Egy Brüsszelhez hasonló terrortámadás megelőzéséhez elkerülhetetlen a hatóságok és a titkosszolgálatok közötti hatékony információcsere az unió határain belül – mondta Thomas De Maiziére a ZDF német csatornának. A német belügyminiszter élesen kritizálta, hogy az uniós országok bevándorlási hivatalai, rendőrségei, és hírszerző szolgálatai féltve őrzik saját adatbázisaikat más uniós országok hatóságaitól. Szerinte nem sokat érnek az uniós országokban bevezetett rendkívüli biztonsági intézkedések, ha a tagállamok hatóságai és titkosszolgálatai nem osztják meg egymással saját információikat. “Egy országhatárok nélküli Európában élünk, így nem hagyhatjuk figyelmen kívül, mi zajlik egy másik uniós államban”.
A novemberi párizsi merényletek után is felmerült egy közös uniós terrorelhárítási adatbázis felállításának terve. Johanna Mikl-Leitner közvetlenül a támadások után szorgalmazta az intenzívebb információcserét, de az osztrák belügyminiszter akkori javaslata eddig süket fülekre talált. (mti)
Romániában megerősítették a repülőterek és nagykövetségek védelmét – A román csendőrség megerősítette a repülőterek és nagykövetségek védelmét kedden a brüsszeli terrortámadások után, de a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) egyelőre az ötfokozatú skála második, “elővigyázatos” szintjén tartja a terrorveszély miatti riasztást. (maszol.ro)
Németország lehet a következő Iszlám Állam-célpont – Németországi támadásokat készíthetett elő elfogása előtt Salah Abdeslam, a novemberi párizsi merényletek fő gyanúsítottja – írja a Telegraph. A pénteken elfogott Abdeslam egy olyan Iszlám Állam-hálózat tagja lehet, amelyet kifejezetten európai terrorcselekmények végrehajtására hoztak létre, ebben pedig kulcsszerepe lehet Németországnak – erről még a Tagesspiegel számolt be névtelenséget kérő biztonsági forrásra hivatkozva. (mno)
Vincze Loránt szerint a belgák félvállról vették a terrorelhárítást – A Maszol megkereste a brüsszeli robbantásokkal kapcsolatban kedden este Vincze Lorántot, az RMDSZ külügyi titkárát, aki brüsszeli lakásában, családja körében követi a fejleményeket. Érdeklődésünkre elmondta, hogy a belga médiában – a rendőrség és a terrorelhárító szervek kérésére – elkezdték nagyon megszűrni az információkat, hiszen nem akarnak segíteni a robbantások kitervelőinek abban, hogy egérutat nyerjenek … (maszol.ro)
Páncélosok jelentek meg Ferihegyen, TEK-esek a metróban – Járőröket és páncélozott gépjárműveket vezényelnek a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre, továbbá a metrók területén és a Parlamentnél a Terrorelhárítási Központ munkatársai is megjelennek – közölte a belügyminiszter, miután a kormányfő a brüsszeli merényletek miatt a 2-es – magas – terrorfenyegetettségi fokozat bevezetését rendelte el. (nsz)
Romániának a schengeni övezetben van a helye – Románia teljesítette a schengeni övezethez való csatlakozás valamennyi feltételét, ezért a határellenőrzés nélküli terület tagjává kell válnia – jelentette ki kedden Bukarestben az olasz képviselőház elnöke. (maszol.ro)
Elaludt a spanyol busz sofőrje az ütközés előtt
A nyomozás első adatai szerint a sofőr elaludhatott a volánnál, emiatt következhetett be a súlyos buszbaleset vasárnap hajnalban az északkelet-spanyolországi Tarragona közelében. A balesetben 13 külföldi egyetemista vesztette életét, és 44-en megsérültek, köztük egy magyar diák is könnyebben – közölte a spanyol sajtó. Mivel a baleset kora reggel történt, a fiatalok többsége aludt az utazás alatt. 6 ország diákjai vesztették életüket: 7 olasz, 2 német, 1 jászvásári (román) leány, 1 osztrák, 1 francia és 1 üzbegisztáni diáklány. (mti)