Szaván fogtuk Kabát Lászlót, aki tavaly év végén ígérte, hogy megosztja velünk közép-afrikai élményeit. Ennek most jött el az ideje: a nyugdíjas klubtagok 2019-es első találkozóján az ő élménybeszámolóját hallgatta meg a népes közösség, és az elnök, Béres Margit megköszönte, hogy a távoli Afrikából híreket, képeket hozott nekünk. Ezúttal szívélyesen üdvözölte Marossy Zoltán Temes megyei RMDSZ-elnököt, akit nemcsak tisztsége, hanem régi barátság is köt a magyarságukat őrző és ezt számos alkalommal kinyilvánító nyugdíjasokhoz.
A Kabát Lászlótól hallott történet emlékképeit (helyszűke miatt morzsáit) vetjük most papírra úgy, ahogyan tőle hallottuk…
– Egy humanitárius csoport tagjaként jutottam el Közép-Afrika fővárosába, Banguiba, ahol úgy kell a segítség, mint nálunk egy falat kenyér. Mert abban a gazdag országban óriási a szegénység. Viharos történelme, a belső csatározások, a gyarmatosítók zsarnoki uralma, a helyiek rabszolgákként történő foglalkoztatása, a forradalmak, a civilizáció hiánya, mind, mind a haladás kerékkötőjének bizonyult. A fekete lakosság talán éppen ezért ma sem szíveli a fehéreket. A mi humanitárius csoportunk tagjait is óvatosságra intették meghívóink, nem járhattunk-kelhettünk szabadon csakis együtt, kísérővel, megszabott időn belül. A biztonságunk forgott veszélyben, és ezzel mi számoltunk. Segíteni mentünk, és olyan felszerelést vittünk magunkkal, amire szükségünk volt a munkához. Egyszóval: mindent. A humanitárius csoportok óvodát, iskolát, templomot építenek, kutat fúrnak, igyekeznek változtatni a kezdetleges életformán, és gyógyítani azokat a sebeket, amelyeket sok esetben éppen a hatalomra törő és egymást gyilkoló pártvezérek okoztak. Ám mióta kikiáltották a függetlenségüket (1958. december 1.), jobbra fordult ott is az élet. Csoportunk tagjai között volt egy temesvári házaspár is, a feleség francia szakos tanár, a férj informatikus, és ők tovább maradtak dolgozni. Sőt, olyan önkéntesről is tudok, aki ötödik alkalommal tért vissza oda.
A kapcsolatteremtés és a kapcsolattartás fő mozgató rugói az itt tanuló, egyetemet végzett egykori diákok, akik hazatérve vitték övéikhez a kultúrát, ma gazdálkodnak, sőt, közülük került ki a polgármester és a kormánytisztséget viselő elnök is, akikkel magam is megismerkedtem, hisz nem felejtették el a nyelvet, beszélnek románul. Ott tartózkodásom öt hete alatt sokat láttam, tapasztaltam. Többek között azt is, hogy rengeteg a gyermek. Érthető, hogy szükség van az óvodára, iskolára, az oktatóra, a templomra. Részt vettem olyan istentiszteleten, ahol az ezer embert befogadó templomban négy prédikátor hirdette az igét, és hangos zenével kísért éneklés töltötte be a környéket. Az ének része az ott élők mindennapjainak. Énekelnek a templomban, énekelnek, ha éhesek, énekelnek, ha dolgoznak, énekelnek, ha fáradtak. Időérzékük nincs, vagyis számukra semmit sem jelent az óra, nem igazodnak hozzá. Az idő végtelen. Akárcsak a terület, ahol járnak, hisz nincsenek aszfaltozott utak, nincs járda, nincs járműforgalom a fővárosban sem, gyalogosan cipelik a terhet főleg a fejükön, leguggolva, „földasztalról” esznek, evőeszköz nélkül. A helybelieknek, akikkel dolgoztunk, hatvan személynek egyszer hetente magunk főztünk. Újdonság volt a csirkepaprikás galuskával, a mamaligát is eszegették, de bevallották, hogy jobban ízlik az övék: a manióka (forró égövi cserje, burgonyaszerű gumós gyökeréből liszt készül).
A víz ritka, megbecsült portéka. Nagy vízhordó edényekkel várnak sorukra az emberek egy-egy lelőhelynél, mi viszont csakis palackozott vizet használhattunk, tisztálkodásra pedig megtöltött nylonzacskót akasztottunk a banánfára, és onnan folyt nyakunkba a felfrissítő víz. Erre ugyanis nagy szükségünk volt munka után a negyven fokos hőségben. Az élelmiszert a gazdag kameruni piacról, üzletből szereztük be, kameruni szakács főzött nekünk, és a torta sem hiányzott a függetlenségi évfordulón (december 1-jén), én viszont felemás szívvel hazagondoltam…
Változatos árut a líbiaiak is kínálnak, a vásárlás azonban körültekintést igényel mindenütt, hisz száll a por, sok a szemét, a higiéniai körülményekről nincs fogalma a magunkfajta embernek! Fényképezni, filmez- ni nem tanácsos (sőt, tilos), az ott élők kimondottan ellenszenvvel viseltetnek a mindent megörökítő szerkezetekkel szemben.
A gyermekek népes tábora kedves, megnyerő, igényli a közeledést, a barátkozást, már attól is boldog, ha megfoghatja a kezünket, ha megsimogatjuk göndör buksijukat. Volt eset, hogy háromszáz kisgyereknek vásároltam, osztottam édességet, és őszintén mondom, a látványt nem tudom elfelejteni. A felnőttek barátsága pedig abban nyilvánul meg, hogy háromszor összeérintik a homlokukat az idegennel, ha az méltó a bizalomra. Ajándékuk pedig a gyöngyszemekből fűzött nyakék és karperec, amit egy jellegzetes szalmakalappal magam is kiegészítettem. Furcsa figura lehetett a magamfajta önkéntes ilyen „szerelésben” meztelem felsőtesttel, a negyven fokos melegből megérkezni a decemberi havas Budapestre…
Amit láttam, tapasztaltam, életre szóló lecke volt, jól megtanultam. Testsúlyban 6 kilóval megfogyatkozva, de lelkiekben gazdagodva értem haza. A Banguiban élő barátaink köszönetét eszembe véstem: (fonetikusan) szingila na ala, vagyis köszönet nektek.
***
Az elhangzottakat születés- és névnapi köszöntő zárta, ízletes farsangi terítékkel és koccintással az ünnepeltekre. Egészséget, békességet, ba- rátságot! Mi szívesen öregszünk – fogalmaztak a nyugdíjas klubtagok.