Interjú Serenciuc Zsuzsanna jógaoktatóval
Minden év június 21-én ünneplik a jóga világnapját, amelyet Temesváron egy nappal később, 22-én tartottak meg a Banu Sport nevű sportközpontban. A főszervező Heartfulness Romania aznap reggeltől késő estig változatos programokkal várta az érdeklődőket négy különböző teremben, a foglalkozásokra pedig előre kellett jelentkezni. Számos jógafajtába lehetett belekóstolni, ugyanakkor meditáció és hangterápia is szerepelt a kínálatban.
Az oktatók között volt a dévai születésű, Temesváron élő Serenciuc Zsuzsanna is, aki közel három évtizede foglalkozik a jógával, és a Natural Yoga névre keresztelt stúdió alapembereként a felnőtteket és a gyerekeket is igyekszik bevezetni az ősi mozgásforma világába. A mai lapszámban a vele készült interjú olvasható el.
– Hogyan tudnád a lehető legegyszerűbben elmagyarázni, pontosan mit takar a jóga, azoknak, akik korábban nem hallottak róla?
– A jóga több mint ötezer éves élettudomány, amely lehetőséget nyújt ahhoz, hogy a test, az elme és a lélek egyensúlyban legyen. Megtanít arra, hogy mindenben megkapjuk az arany középutat, az egyensúlyt az élet minden területén.
– Mióta foglalkozol vele? Mit ad neked?
– Huszonhét éve foglalkozom a jógával, császármetszéses szülés után kezdtem el gyakorolni, a hátfájások miatt. De amikor érzékeltem, hogy milyen nagy segítséget nyújt a mindennapi gyakorlás – nemcsak a fizikai test jóllétében, hanem az életem minden területén –, elkezdtem mélyebben tanulmányozni. Most már tudom, hogy a jóga mélyen hat az energetikai testünkre, így egyensúlyban tart, illetve gyógyít.
– A jógának számos változata van, a teljesen kezdőknek melyiket ajánlanád?
– Én a hatha jógával kezdtem, a klasszikus, eredeti jógával, majd a vinyasa flow jógára tértem át; utóbbi dinamikus mozgás, és jobban talál a modern embernek, aki napközben sokat ül a széken. Most aerial jógát is oktatok, amely a jóga nagyon akrobatikus formája. Azt ajánlom azoknak, akik szeretnék elkezdeni a jógát, hogy több stílussal próbálkozzanak, látogassanak meg több jógatanárt, és kapják meg azt, amire szükségük van az adott pillanatban. A legfontosabb az, hogy elkezdjék, és gyakorolják napi szinten, így nem marad el a fantasztikus hatása.
– Milyen érzés volt június 22-én, amikor a Banu Sport a jóga „bölcsője” lett egy napra?
– Fantasztikus érzés volt látni, hogy évről évre egyre több ember talál rá, és gyakorolja a jóga különböző formáit. És ezen a napon – egy nappal a jóga világnapja után – nagyon jó érzéssel töltötte el a lelkemet, hogy együtt lehettem azokkal az emberekkel, akiknek ugyanaz az érdeklődési körük, mint nekem.
– Hangterápiát is tartottatok aznap. Miben rejlik az ereje, hogyan hathat a résztvevőkre?
– A hangterápia egy régebbi szenvedélyem. Amikor megismertem Roger Drăghici-ot, és összetettük mindkettőnk gyűjteményét (tibeti tál, kristálytál, Koshi csengő, sámándob és egyéb hangszerek), megszületett ez a terápiaforma, amit bemutattunk a résztvevőknek. A hangnak fantasztikus ereje van, és minél magasabb a rezgése, annál nagyobb a gyógyító hatása. Ezeknek a hangszereknek több mint 500 Hz a rezgésük, és a test sejtszintjén segítik elő a gyógyulást. A nyugtató hatásától kezdve egészen a régebbi traumák feloldásáig, sőt az energetikai test kiegyensúlyozásában is óriási ereje van a hangnak.
– Visszatérek a jógához… Miért javasolnád a jógát az átlagembernek?
– Számomra egy életforma, és az évek során egészséget, egyensúlyt és boldogságot hozott az életembe. Ezért ajánlom minden embernek. Ha fizikai fájdalmaid vannak, depresszióban szenvedsz, esetleg az önismeret és az önmegvalósítás a célod, a jóga segíthet, megadja a keretet, illetve megszabja a megtenni való utat a boldogság és a jólét felé.
Az ENSZ közgyűlése 2014. december 11-én – százhetvenhét támogató ország egyhangú szavazatával – a jóga világnapjává nyilvánította június 21-ét. Azóta ez a nap a világ egyik legnagyobb szabású, az egészségünket és a jó közérzetünket szolgáló rendezvényeként került be a köztudatba. Világszerte számtalan eseményt szerveznek ezen a napon, így mutatva be a jóga (szanszkrit eredetű szó, jelentése: összekötés, egyesülés) hagyományát, amely az UNESCO szellemi örökségének a listájára is felkerült.
Kérdezett: Ferencz Melánia