„Csapatépítő tábor Herkulesfürdőn, történelmi kirándulás az Al-Dunán és az ó-gerlistyei vízimalmoknál, természetfotó kiállítások Észak-Komáromban és Óteleken, társasjáték bajnokság és könyvbemutató szervezése a Temesvári Magyar Napokon, látogatás a tatai várban és az Esterházy-kastélyban, borkóstoló, budapesti kulturális kirándulás színházi élményekkel fűszerezve, kapcsolatfelvétel felvidéki magyar kulturális egyesületekkel és találkozó a temesvári elsőéves magyar egyetemi hallgatókkal lennének azok a fontosabb rendezvények események, amelyekkel címszavakban leírható a Temesvári Magyar Ifjúsági Szervezet utóbbi két és fél hónapjának tevékenysége. Ezek mellett természetesen számos előkészület, tervező találkozó zajlott, amelyek elengedhetetlenek voltak a minőségi programok megvalósításához. A változatos programok minden korosztálynak kínáltak izgalmas élményeket és emlékezetes pillanatokat, erősítve a közösségi összetartozást.” – foglalta össze lapunknak az egyesület közelmúltbeli tevékenységét Ilonczai Zsolt, a TEMISZ elnöke.
2024. augusztus 2-4. között szervezte meg hagyományos csapatépítő- és programtervező műhelytáborát a Temesvári Magyar Ifjúsági Szervezet a Cserna völgyében, Herkulesfürdőn. A találkozón kiemelt szerepet kapott a 2025-ben fennállásának 35. évfordulóját megünnepelni készülő egyesület jövő évi főbb programjainak megbeszélése, de alkalom nyílt egy aldunai hajókázással egybekötött történelmi kirándulásra is, ahol a résztvevők megismerhették a Széchenyi-út történetét, megtekinthették az impozáns méretű Baross Gábor-emléktáblát, Lászlóvárát, Trikule tornyait, Drankó várának maradványait, de festői pillantás nyílt a Dunáról Galambóc várára és a ponikovai barlangra is. A hétvége izgalmas színfoltja volt az ó-gerlistyei vízimalmok meglátogatása is. Az UNESCO örökség részét képező völgy, egy letűnt korba nyújtott betekintést a fiataloknak, amikor vízi energia felhasználásával, egyszerű szerkezetekkel, bravúros módon oldották meg az emberek gabona őrlését.
2024. augusztus 31. és szeptember 2. között zajlott a Természeti kincseink össz-Kárpát-medencei természetfotó kiállítás felvidéki megnyitójának előkészítése és a kiállítás felállítása Észak-Komáromban. Öttagú TEMISZ-es csapat kísérte el a kiállítást és készítette elő a rendezvényt, amelynek részleteivel megismerkedhetnek olvasóink Ferencz Melánia cikkéből, szintén e heti lapszámunkból.
A komáromi tartózkodás alatt, egy hangulatos borkóstoló is megszervezésre került a temesvári fiatalok részére. Nagy Attila borász, családias, fiatalos hangulatú, szabadtéri borkóstolót tartott a TEMISZ-csapat számára. A résztvevők megismerhették a Balatonfelvidék kitűnő borait, amelyet borosgazda termel a Szent Györgyhegyen és saját borászata, vagyis a Napvirág borászat által hoz forgalomba.
A Bánsági Magyar Napok keretében „Varázslatos környezetünk” címmel május hónapban természetfotó pályázatot hirdetett meg az ifjúsági szervezet csapata Temes megyei amatőr fotósok számára. Az ebből létrejött, 36 képből álló tárlat megnyitójára május 24-én került sor a zsombolyai Művelődési Ház emeleti kiállító termében. A képek zömében a Bánság és Erdély csodálatos természeti kincseit, növény- és állatvilágát mutatták be, tíz Temes megyében élő természetkedvelő amatőr fotós mesteri kivitelezésű képein keresztül.
Különleges alkalom, hogy a komáromi kiállítással párhuzamosan, szeptember elsejétől október végéig ez a kiállítás is megtekinthető az óteleki régi iskola kiállító termében. Szeptember elején Magyarországra látogatott el a TEMISZ csapata, megtekintve az ország egyik legszebb középkori várát, a Tatai tó partján festői környezetben elhelyezkedő Tatai várat, amelyet Mátyás király egyik kedvelt vadászkastélyaként tartanak számon. A kisvárosnak temesvári kötődése is van: a temesvári származású Kuglmayr Ede jelentős mértékben hozzájárult fejlődéséhez, ő volt a tatai gőztéglagyár, illetve gróf Esterházy Ferenc híres pezsgőgyárának az első igazgatója és a munkafolyamatok kidolgozója. Mély hatást gyakorolt a fiatalokra az Esterházy-kastély meglátogatása is. A 18. században épült, barokk stílusú épület elegáns belső tereivel, gazdag történelmi múltjával és gyönyörű parkjával egykoron fényűző bálok és fogadások helyszíne volt, ma kulturális és turisztikai célokat szolgál, állandó kiállításával a látogatók betekintést nyerhetnek a nemesi életmódba és a kastély múltjába.
A TEMISZ szervezőcsapata a Temesvári Magyar Napok szervezéséből is kivette a részét, két rendezvénnyel is hozzájárulva a rendezvénysorozat sikeréhez. Szeptember 29-én, vasárnap 12.00 órától került sor, a TEMISZ által 2024-ben kiadott Balázs IstvánLászló: Bánsági útikalauz című helytörténeti könyvének temesvári bemutatójára A Communitas Alapítvány támogatásával megjelentetett mű, a történelmi Bánság legfontosabb helyszíneit mutatja be olvasmányos stílusban, arra buzdítva az olvasót, hogy személyesen is felkeresse szűkebb pátriánk természeti és kulturális értékeit. A könyvet Miklósik Ilona muzeológus, művészettörténész méltatta, felhívva a figyelmet épített kulturális örökségünk megőrzésének fontosságára. A könyvbemutató során, a szerző vetített képes bemutatóval bepillantást adott a könyvbe és az előkészületek kulisszatitkaiba, a rossz idő ellenére is szép számban megjelent érdeklődőknek.
A fiatalok több generációját is bevonzotta az idén 3. alkalommal megrendezett Catan társasjáték bajnokság: iskolás diákok, egyetemi hallgatók és fiatal felnőttek egyaránt részt vettek az eseményen. Barátságos légkör, jó hangulat és fair-play játék fogadta az érdeklődőket, a legjobb eredményeket elérők pedig társasjátékokat vihettek haza díjként a három fordulós bajnokság végén.
Fontos program volt a TEMISZ életében az október 5-6-án, az aktív tagság számára megszervezett budapesti kulturális kirándulás. Október 6-án, az aradi vértanúk napján, a Pesti Vigadó impozáns épületében a kirándulás résztvevői történelmi tárlatvezetés keretében ismerkedhettek meg az épület és az 1848/49-es magyar szabadságharc fontosabb eseményeivel és az október 6-i megtorlás történetével. A kirándulás keretében színházlátogatásra is sor került: a fiatalok megtekintették a budapesti Operettszínház elsöprő erejű új darabjának, a Monte Cristo grófjának előadását, ahol a történet mondanivalója, az ámulatba ejtő díszlet és látványvilág, a színészi játék és az előadás által előidézett katarzis-érzés megérdemelten vonzotta be a közönség több mint 20 perces, álló vastapsviharát. A kirándulás résztvevőit mélyen megérintette az előadás, hasonló rendezvények megszervezését kérve a TEMISZ szervezőcsapatától.
Október 10-én, került sor a Bolyai János Szakkollégiumban a Temesvári Magyar Diákszervezet által évente megrendezett Gólyatalálkozóra, amelynek keretében a Temesváron működő ifjúsági- és diák- szervezetek is bemutathatták tevékenységüket az idén első egyetemi évüket megkezdő magyar diákoknak. Az előző évek gyakorlatát követve a TEMISZ is rész vett az ese- ményen vetített képes bemutatón keresztül felvillantva idei tevékenységének fontosabb elemeit, amelyekbe akár résztvevőként, akár szervezőként az egyetemi hallgatók is bekapcsolódhatnak. A jó hangulatú találkozó egyik fő eredménye, hogy a TEMISZ-játékestek őszi nyitórendezvényére a Bolyai János Szakkollégiumban kerül sor, október 16án 20.30-tól, a Temesvári Magyar Diákszervezettel partnerségben.
Október végétől folytatódnak a TEMISZ-kosárkörök amelyek a megszokott módon heti rendszerességgel lesznek majd megtartva, Szijjártó Tibor főszervező vezetésével. Az eseményeken minden sportolni vágyó ingyenesen részt vehet, a pontos részletekről a TEMISZ a saját Facebook oldalán közli majd az információkat.
A Temesvári Magyar Ifjúsági Szervezet rendezvényei minden korosztály számára nyitottak, bővebb információk a Facebook.
com/temisz.ro vagy a temisz.ro honlapon elérhetők. Be lehet kapcsolódni a szervezőcsapatba is, az aktív csapat szívesen lát minden érdeklődőt.