Tizennegyedik alkalommal rendezték meg az alföldi falu napjait. Mint a színpadról elhangzott: Almási Vince polgármestersége alatt utoljára, ugyanis hosszú közéleti szereplés után nyugalomba vonul, a következő helyhatósági választásokon már nem indul. Kívánjuk, hogy utódja ugyanilyen tevékeny, fáradhatatlan legyen a közmunkában, mint a még funkcióban lévő elődje, s azután is a településen mindig történjen figyelemreméltó, a helyiek és a média érdeklődésére számot tartó esemény.
Mint az eddigi tizenhárom rendezvényen, az első nap ezúttal is könyvbemutatóval kezdődött. Mint Almási Vince elmondta, a legtöbbször a faluhoz kötődő Sarusi Mihály könyveit mutatták be. Bár a kis könyv ezúttal Réhon József tollából származik, a Zarándból nézve ezúttal is Sarusi Mihály könyveivel foglalkozik. A polgármester úr a Kisiratosi Hírmondó most megjelent első számából olvasta fel Miska barátunk Hogy értünk is szóljon a harang című torokszorító írását. Kívánjuk a Pataki Lehel Zsolt szerkesztette időszakos kiadványnak, hogy még sok színvonalas, hasonlóan érdekes témájú számát olvashassuk.
E kötetben Réhon József kémikus esszéíró, recenzens a József Attila-díjas író könyveiről megjelentetett cikkeit, jegyzeteit gyűjtötte egybe. Mégpedig azokat, amelyeknek témája Sarusi (Kurtucz) Mihály erdélyi vonatkozású regényei, beszélyei, jegyzetfűzérei. A szerző betegsége miatt V. Szabó János vállalta a szóvivő szerepét, humorosan igyekezett bemutatni azt a magyar világot, amelynek felkutatását, ábrázolását az író felvállalta. Sarusi Mihály külön is megüzente a szerzőnek köszönetét, azt a figyelmet, amellyel szépírói tevékenységét követte.
Az irodalmi délután másik meghívottja, Vida Gábor, a Marosvásárhelyen megjelenő Látó című lap szerkesztője volt. Különben ő Arad megye, Kisjenő szülötte. A folyóirat idei 5. száma (is) tematikus, témája a falu. Miként látta, látja a falu sorsát, milyen falusi emlékei vannak az íróknak, költőknek. A szám(ok) szerkesztéséről, a kulisszatitkokról Vajda Noémi faggatta a jó mesélő író-szerkesztőt.
A péntek esti nótaestre most is megtelt a művelődési otthon nagyterme. A környék dalosai (Tornya-Nagyvarjas, Nagyiratos, Tiszaföldvár, a helyi Szalbeck vegyeskar), valamint a határon inneni (Kisiratosi Rónaság) és túli (Pusztaföldvár, Csorvás, Kétsoprony) citerazenekarok (többségüknek Juhász Kálmán) az irányítója egy több órás műsorral szórakoztatta egymást és a népdalokat kedvelő közönséget. A felhangzó darabok nagy részét az egész terem együtt énekelte az előadókkal. Felemelő volt, amikor a színpad megtelt mindazokkal, akiket Juhász Kálmán oktat, s egy nagy együttesbe egyesülve játszották gyönyörű népdalainkat. Az ilyen (meg a Röpülj páva) rendezvényre kellene beültetni azokat, akik megkérdőjelezik a népi kultúra továbbélését és létjogosultságát a 21. században. Hogy a Czank Miklós–Pintér András duó zenéjére meddig danolászott együtt a társaság, arról nem szól a fáma.
Szombaton délután, a nagy hőségre való tekintettel némi késéssel kezdődött és időben rövidebbre is kerekedett a népviseleti felvonulás a község utcáin. Ennek ellenére a Németh Anikó községi kultúraszervező vezette felvonulók látványos körtáncot jártak el a templom és a polgármesteri hivatal közötti téren, majd a csoportok bevonultak a művelődési otthon udvarán felállított szabadtéri színpadhoz, ahol kezdetét vette a színvonalas táncműsor.
A megjelent vendégeket (természetesen a testvértelepülések és szomszéd falvak küldöttségeit Almási Vince polgármester üdvözölte, majd Faragó Péter, az RMDSZ megyei szervezetének elnöke kívánt mindenkinek jó szórakozást.
Örvendetes volt tapasztalni, hogy a színpadon nagy számban felléptek (és nagy sikert arattak!) az ifjabb generáció (kisiratosi Napsugár, a Kikelet és a Kisgyöngyvirág, pécskai Kisboglárka, a nagyzerindi Kisibolya, a kisperegi Napraforgó) képviselői. Megtapsolhattuk még a simonyifalvi Leveles együttes Farkas Tamás koreografálta összeállításait (többször is), a Majláthfalvi Százszorszépet, valamint a kisiratosi Gyöngyvirág három párból (ideiglenesen) ismét összeállt együttesének produkcióit.
Közben a színpadon Csányi Kálmán, pusztaszabolcsi polgármester harmadik alkalommal adta át az Arany László díjat a magyar nyelv ápolásában legjobb eredményeket elért végzősnek. Idén Andó Karinának jutott a díj, aki Faludi György Óda a magyar nyelvhez című versének egy részletét szavalta el.
A műsor folytatásaként Crypton bűvész szórakoztatta a közönséget, majd következett a Moustache Band leányainak zenéje, végül Péter Szabó Szilvia koncertje.
Vasárnap délelőtt a közös misehallgatás után idén is megkoszorúzták a múzeumalapító dr. Almási Béla sírját. A Kisiratosi Napok ezúttal is sportrendezvényekkel zárultak.