Rendhagyó módon e lapszámunkban, két képpel kívánjuk ábrázolni az elhúzódó szárazság miatti áldatlan állapotot. Az átlagosnál melegebb, csapadékosabb tavaszt, eddig nagyjából három hónapos száraz időszak követte, többhetes kánikulával. Aminek az lett az eredménye, hogy térségünkben a kalászosok meg a repce kivételével, a várható terméshozam több mint felére csökkent, a gazdálkodók nyeresége is beleszáradt, belesült az anyaföldbe, nagyon sokan annak is örülnének, ha az éves elszámolás során ütné a széle a hosszát. Egyszóval a rettenetes hőség mindent felégetett.
Bal oldali felvételünk a Nyerő (Nerau) és Máriaföld (Teremeia Mare) közötti határrészben készült. Amint látható, az augusztusi hőségben a gazdák kénytelenek betakarítani a kukoricát, és az is egyértelmű, hogy a csapadékhiány miatt még lábon álló növények zörgősre száradtak, rajtuk egytelen csenevész, jó esetben arasznyi kukoricacső aszalódik a tűző napon. A magok besűltek, beltartalmuk minősége is kérdéses. A térségben több napraforgó táblát is éget a nap, a fejek alig öklömnyiek és feketére „égtek”, hogy mit lehet ezekről a földekről betakarítani kérdéses. Nem kérdés viszont, hogy várhatóan növekedni fog hamarosan az étolaj ára, és aki a viszonylag drága takarmány feletetésével egyáltalán nevel még sertéseket, akkor jövőre biztosan megkéri a vágódisznó árát. Könnyen lehet, hogy a boltokban is emelkedik, az amúgy sem olcsó, hústermékek ára…
Jobb oldali képünk a Nagyberegszó határában elhaladó Ó-Béga közúti hídjáról készült. Valószínüleg a helybéliek közül az öregebbek sem látták még így a folyót. A nem túl nagy vízhozamú folyó szinte teljesen kiszáradt, a gübbenőkben, árkokban van még némi víz. A vízimadarak szinte teljesen eltűntek, a kép bal oldalán felfedezhető egy sirályféle, amely hiába keresi a betevő falatot a folyó máskor „terített asztala” környékén… Az elhúzódó aszályos időszak alatt, nagy talány mivel éltek, miféle táplálékkal nevelték fel fiaikat a környéken fészkelő gólya-családok. Amint látható, a folyó máskor élénkzöld árterületén, ahol tavaszonként rendszeresen kiönt a folyó és nagyobb tószerű víztükör alakul ki, most nemhogy legelhető fű, de még szamártövis vagy bogáncs sem terem. Arról nem is beszélve, hogy a vizes élőhelyen elő kétéltűek, növények és rovarok, a teljes ökoszisztéma is veszélybe került az életet adó víz elpárolgásával. Csak reménykedni lehet abban, hogy tavaszra helyreáll a természet rendje a folyón. Sajnos az ó-bégai helyzet nem egyedi, több Temes megyei folyó kiszáradt, illetve a legtöbb folyó vízhozama aggasztó szintre apadt. (m.z.)