Az iskolai év lezárult ugyan június közepén, de továbbra is mozgalmas az élet a Bartók Béla Elméleti Líceumban. Nemrég zajlott az országos képességfelmérő vizsga, amit az érettségi vizsga írásbeli része követett. Utóbbi esetében az eredmények még nem ismeretesek, bízni lehet abban, hogy az iskola végzősei sikerrel mérettetnek meg. Milyen érzéssel tekint vissza az éppen befejeződött tanévre? – kérdeztük dr. Erdei Ildikó igazgatótól
– Nagyon gazdagnak és változatosnak értékelhető az elmúlt tanév, amely a Temesvár-Európa Kulturális Fővárosa programsorozathoz is kapcsolódott, ugyanis az iskolában vagy az iskolával együttműködve több különleges rendezvényre került sor. Kiemelkedett a kulturális forgatag hatására szeptember elején megrendezett Országos Tanévnyitó rendezvénysorozat, amelyen sokszáz kolléga vett részt az ország számos megyéjéből. A japán gyermekek énekkarának temesvári fellépései szintén egyike volt számunkra az ősz kiemelkedő eseményeinek. A Bartók Folk Days, avagy a Bartók Népművészeti Napok vagy a Bolyai 200 fesztivál eseményei mind-mind tartalmasabbá tették az időszakot. Elmondható, hogy sokszínű és izgalmas programok voltak az ősz folyamán. Ez a pörgés áttevődött a tanév második részére is. A legfontosabb feladatunk – a tudás átadása – mellett számos a tanórákon kívüli, azokat kiegészítő programokat, tevékenységeket szerveztünk, amelyek színesítették az iskola életét, és a gyermekek fejlődéshez járulnak hozzá. Az elmúlt tanév igazi értékelése a vizsgákat követően valósul meg, most azt látjuk, hogy egyrészt az előkészítő osztályokba beiratott gyermekek száma a tavalyihoz képest növekedett. Eddig negyven gyermeket irattak a két osztályunkba, de továbbra is nagy az érdeklődés az előkészítő osztályaink iránt, a szeptemberi becsengetésig várhatóan növekedni fog az iskolakezdők létszáma. Mindhárom óvódai csoportunk létszáma is megnyugtató, a kilencedik osztályok iránt is fokozott az érdeklődés, a nyolcadik osztályt elvégzett diákjaink mellett sokan jelentkeztek más intézményekből, részt vettek a magyar nyelv ismeretét felmérő vizsgán, és a vidéki iskolákból is jelentkeztek. Sok múlik a tanulók által a záróvizsgán szerzett átlagon, előfordulhat, hogy valamely diák nem kerül be az általa választott osztályba.
– Ez a helyzet a magyar iskola iránti nagyobb érdeklődésnek vagy más tényezőnek, esetleg az általános gyermeklétszám növekedésének köszönhető?
– Néhány éve tapasztalunk egy növekedési tendenciát, jelenleg is népesek a gimnáziumi osztályaink. Mivel nem ismerjük, nem mérhető fel egészen pontosan minek köszönhető, úgy gondoljuk, hogy számos tényező együttes hatása ez a mai népesebb létszámú osztályokat eredményező helyzet. Természetesen nem dőlhetünk hátra, mindig mozgásban kell lennünk, megfelelni a mindig újabb és újabb kihívásoknak. A tavalyi tanévben például azt tapasztaltuk, hogy az on – line oktatás utáni problémák fokozatosan kerültek felszínre, idén iskolán belül nagyon sokat foglalkoztunk az iskolai zaklatás kérdésével. A megelőzéssel kapcsolatos kérdésekre fektettünk fokozott hangsúlyt. Időt, energiát, szakemberi tudást bevetve törekedtünk arra, hogy az osztályközösségek jól működjenek.
Mennyire sikerült betölteni a közösségi iskolai szerepkört, tudván azt, hogy eme vezérelv alapozhatja meg az iskola jövőjét?
Kiemelten fontosnak tartom az iskola és a közösség közötti kapcsolat folyamatos építését, a szülői közösséggel való együttműködést és az állandó kommunikációt. Nagyobb hangsúlyt fektettünk az iskolai szintű szülői bizottsággal való kapcsolat erősítésére. Ennek érdekében szakmai műhelyszerű találkozókat, tanácskozásokat szerveztünk, melyeknek keretében igyekeztünk közösen kitalálni, megvalósítani az együttműködésre alapozott elképzeléseket. Látjuk, hogy a helyi és az országos sajtóban – ha nem is a Bartók Béla Elméleti Líceumról ugyan-, de legtöbbször a negatív hírek kapnak teret, a szülői bizottsággal együtt arra törekedünk, hogy iskolánk pozitív megítélését elősegítsük. A gyermekek érdekében nagyon fontosnak tartom, hogy a problémák megoldására irányuljon e kapcsolat és nem a konfliktusok fenntartása felé. Nagyon sokrétű ez a tevékenység, rengeteg osztályszintű és több iskolai szintű családi napot, családi programokat szerveztünk az utóbbi tanévben is. A játszóházak, a Sportnap, a zolti központban rejlő lehetőségek, a néptánc-, citeraoktatás körül kialakult rendkívül összetartó szülői közösségek mind-mind az iskola és a közösség közötti együttműködést szolgálják. Az említett programok mellett, idén különös figyelmet fordítottunk arra, hogy azonosítsuk azokat a témákat, amelyekről mindenképpen beszélni kell – például az iskolai zaklatás kéréskörét – arról is tanácskoztunk, melyek azok a területek, ahol esetleg újra kell értelmezni az iskola szerepét. A közösségépítés sok szempontból rendkívül fontos, elég csak arra gondolni, hogy a leghatékonyabb drogprevenciós program a személyiségfejlesztés, illetve a jó közösségek építése. Akár az egyének, de az iskolai és a helyi magyar közösség vonatkozásában is sok előnye lehet annak, hogy fokozott energiát, odafigyelést fordítunk a közösségi munkára. Ebben a tekintetben például idén a Diákönkormányzattal együtt jobban odafigyeltünk az 5-8 osztályos korcsoportra, annak érdekében, hogy erősebben bevonjuk őket az iskolai életbe. Júniusban például, a kánikula ellenére, sikerült megszerveznünk mindhárom szint labdarúgó bajnokságát. A mérkőzések alatt fantasztikus hangulat volt a pálya körül, többszázan vettek részt és drukkoltak a kedvenceknek.
– Anyagiak vonatkozásában hogyan alakult az elmúlt tanév?
– A Bartók Béla Alapítvány idén is kiemelten segítette az iskolát, kihasználva a vonatkozó törvény által biztosított lehetőséget, pár komoly értékű támogatás is beérkezett az alapítványhoz, amit ezúton is megköszönünk. Még a tavalyi tanévben nyújtottunk be a Szerbia-Románia pályázati alaphoz két uniós pályázatot, amelyek jelenleg az elbírálási folyamat valamely szakaszában vannak. Ebben a tanévben is minden pályázati lehetőséget kihasználtunk, viszont a továbbiakban dől el mennyire voltunk sikeresek. Az iskolát segítő Integratio Alapítvány is és a Pro Folk Egyesület, meg az Eszterlánc Kulturális Egyesület is benyújtott pályázatokat, bízunk abban, hogy a pályázati források megszerzésével megvalósíthatjuk a tervezett rendezvényeket. Tavaly lezártuk ugyan a nagy uniós pályázatunkat, amelyet a Bartók Béla Elméleti Líceum, Szórvány Alapítvány és a szegedi Katház együttműködve valósított meg. E pályázatnak köszönhetően újult meg a zoldi képzési központ és táborhely. Idén ez a pályázatunk a DKMT Eurorégió nagydíját nyerte el. Pályázatot nyújtottunk be, például, az iskolaépület energia hatékonyságának növelése érdekében is.
– Mit terveznek a következő tanévre?
– Miután elvégeztünk egy helyzetértékelő felmérést az iskolai munkaközösségeken belül, most a szülői közösséget kívánjuk megszólítani, annak érdekében, hogy valós képet nyerhessünk részben munkánk elfogadottsági szintjéről a családok körében, másrészt a családok, a közösség igényeire, visszajelzéseire is kíváncsiak vagyunk a további stratégiák kidolgozása érdekében. Az elmúlt években sokmindennel próbálkoztunk, akár módszertani újításokkal, akár konkrét új tevékenységek, például a mozgásterápiás tevékenységek bevezetésével. Azt tapasztaljuk például, hogy a magyar nyelv megtanulására kidolgozott segítő-programok nagyon jól működnek. A hosszabb ideje bevezetett magas szintű kétnyelvűség kialakítására kidolgozott programjainkkal kapcsolatban is visszajelzést szeretnénk kapni ezek hatékonyságáról. Az elmúlt évben igény fogalmazódott meg a román nyelv jobb elsajátítását segítő programok bevezetésére. Erre is választ szeretnénk kapni. Látjuk, hogy változóban az iskola nyelvi képe, nyelvi szempontból nagyon heterogén csoportok alakultak ki, láthatóbbá váltak a különbségek, hiszen csak az egyik, vagy csak a másik nyelvet, esetleg mindkettőt, de különböző szinten ismerő gyermekek egy közösségben kezdik az előkészítő osztályt. Hogyan viszonyuljunk ehhez a kérdéshez, mit tegyünk annak érdekében, hogy e vonatkozásban is sikeresek lehessenek a gyermekek? Sok más kérdés mellett erre is várjuk a közösség válaszát a felmérés során. Idén megerősítettük a testvériskolai hálózatunkat: a budapesti Szinyei Merse Pál Gimnáziummal kötöttünk testvériskolai megállapodást, amelyben lehetőséget látunk arra, hogy új dolgokat találjunk ki, akár csereprogramokon keresztül, de más ötleteink is vannak. A szegedi Karolina Iskolával a tizenegyedik osztályos szinten alakult ki jó kapcsolatunk, ezt kívánjuk a továbbiakban megerősíteni, illetve egy délvidéki, adai iskolával is jó kapcsolatot ápolunk. Azt látjuk, hogy azok a legsikeresebb programok, amelyeknek tevékeny részét képezik a diákok, maguk ötletelnek, kutatnak, fejlesztenek, egymással tapasztalatokat cserélnek, nos ilyen közös programokra is sor kerülhet a testvériskolákkal együttműködve. Infrastruktúra vonatkozásában keressük a lehetőséget a épületfelújításra. Része vagyunk a Polgármesteri Hivatal nagy pályázatának, amelynek megvalósulásaként tíz osztálytermünket új bútorzattal szerelhetjük fel. Bízunk benne, hogy ez őszig megtörténik. Már elindult egy másik pályázat megvalósítása, amelynek eredménye lesz egy a legkorszerűbb, számos területen alkalmazható technikával felszerelt kabinet kialakítása. Nagyon bízunk abban – miden évben ígéretet kapunk erre! -, hogy végre elkezdődhet a bentlakás épületének teljeskörű felújítása. A tervezésre kiírta a fenntartó a pályázatot és elképzelhető, hogy belátható időn belül elkészülnek a tervek. Hogy mikor lesz anyagi forrás a megvalósításra, kérdéses, de legalább elindult valami.
– Több más sikeres program mellett – iskolabusz, délutáni foglalkozások, hagyományápolás – a Szakma a batyuban-program is egyik sikeres kezdeményezése az iskolának. Hogyan zajlik?
– A tizenegyedik osztályosoknak szól és idén tizenhatan pályáztak e programra, amelyet a Bartók Béla Alapítvány támogatásával valósítunk meg. Tíz éve működtetjük ezt a képzést, amelynek végére a diákok szakmát tanulhatnak, országosan elismert oklevéllel fejezik be a líceumot. A program lényege, hogy a résztvevő diák az alapítvány támogatásával egy felnőttoktatási rendszerben elvégez egy általában húsz hetes tanfolyamot, amelynek végén szakács, pincér vagy más képesítést szerez.
– Az előző évek tapasztalata azt mutatja, hogy nyáron sem csitul el a gyermekzsivaly az iskolában: bejárótáborokat vagy más rendezvényeket szerveznek. Idén mire készülnek?
– Máris elkezdődtek és július végéig folyamatosan működnek a legkülönfélébb bejárótáborok: főző, úszó, kerékpáros, táncos, sakk, angol, román, programozó táborokat szervezünk az iskolában. Zoldon is folyamatosan táboroznak diákjaink, néptánctáborok, összművészeti-, Tálentum-, pszichotábor is lesz. A mesetáborban aradi diákok is fognak a mieinkkel együtt táborozni. A Rákóczi Szövetség jóvoltából magyarországi helyszíneken lesz anyanyelvi tábor az ötödik osztályosoknak, a nyolcadikosok vitorlás táborban fognak részt venni, de lesz középiskolások tábora, színi-tábor is. Bízunk abban, hogy diákjaink élménydús nyár elé néznek és sok új élménnyel gazdagabban térnek vissza szeptemberben.
– Hány gyermek számára fog megszólalni az iskolacsengő?
– Addig még módosulhat a létszám, de az bizonyos, hogy a tavalyihoz hasonló, hatszázötven körüli lesz a tanulók száma. Idén negyvenheten végeztek és legalább ugyanennyi, vagy kicsivel több gyermekre számítunk az előkészítő osztályokban.
Makkai Zoltán