Hat napi várakozás után született meg az első román aranyérem
A Rio de Janeirói XXXI. Nyári Olimpiai játékokon hat napi várakozás után Románia is feliratkozott az aranyérmes országok listájára, miután a női párbajtőr csapatverseny döntőjében a Loredana Dinu, Simona Gherman, Simona Pop és Ana-Maria Popescu összeállítású együttes 44-38 arányban legyőzte Kína válogatottját.
Az olimpiai bajnok román lányok a negyeddöntőben aranytussal 24-23 arányban múlták felül az Egyesült Államok válogatottját, az elődöntőben pedig az oroszokat verték meg 45-31 arányban. Románia csapata a kínaiak elleni döntőben három asszó után 9-6-ra vezetett, ám hiába zárkóztak fel az ázsiaiak (10-9), mert Ana-Maria Popescu, Simona Gherman és Loredana Dinu alaposan megnövelte az előnyt (21-14). Ezután ismét hiába kerültek közelebb a kínai párbajtőrözők, Ana-Maria Popescu, a 2008-as olimpia ezüstérmese ugyanis parádés vívással befejezte az összecsapást (44-38). Románia az olimpiák történetében negyedik elsőségét szerezte meg vívásban, de először diadalmaskodott a csapatversenyben.
A román sportolók az olimpia hetedik napján folytatták az éremszerzést, ám ezúttal nem jött össze az arany. Florin Mergea és Horia Tecău ugyanis 6-2, 3-6, 6-4-re kikapott a spanyol Rafael Nadal, Marc López kettőstől a férfi teniszpáros döntőjében. A hatodik helyen kiemelt ibériai duó 2 óra 26 perc alatt győzte le az ötödikként rangsorolt román kettőst. Nadal második alkalommal lett olimpiai bajnok, hiszen 2008-ban Pekingben egyesben végzett az első helyen.
További román éremnyerők – bronzérem: Gabriel Sîncrăian, súlyemelés; Roxana Cogianu, Ioana Strungaru, Mihaela Petrilă, Iuliana Popa, Mădălina Bereş, Laura Oprea, Adelina Boguş, Andreea Boghian + Daniela Druncea összeállítású 8+1-es női hajóegység.
Hosszú Katinka a három aranyérem mellé egy ezüstöt is nyert
Hosszú Katinka a riói olimpián a három aranyérme mellé a 200 méteres hátúszásban egy ezüstérmet nyert. A bajai szupersztár 2:06.05 perces idővel, óriási csatában lett második az amerikai Maya Dirado mögött. Hosszú Katinka az előfutamban, majd az elődöntőben is országos csúcsot úszott. A Vasas háromszoros olimpiai bajnoka sikerével felnőtt pályafutásának 60. érmét szerezte az olimpián, világ- és Európa-bajnokságon 50 és 25 méteres medencében. A magyar úszók további két érmet szereztek. Cseh László – hármas holtversenyben – ezüstérmet nyert a 100 méteres pillangóúszás döntőjében. A 30 éves klasszis 51.14 másodperces idővel csapott célba, csakúgy mint a szám háromszoros címvédője, az amerikai Michael Phelps, illetve a világbajnok dél-afrikai Chad Le Clos. A számot a szingapúri Joseph Schooling fölényesen nyerte 50.39 másodperces olimpiai csúccsal. Az Európa-bajnok 23 éves Kapás Boglárka 800 méteres gyorsúszásban 8:16.37 perces új magyar országos csúccsal harmadik lett. A döntőt világcsúccsal az amerikai Katie Ledecky nyerte, aki negyedik diadalát aratta ezen az olimpián. Szilágyi Áron kardvívó címvédőként érkezett Rióba és kétszeres olimpiai bajnokként tért haza Magyarországra. A Vasas 26 éves aranyérmes versenyzője az egyéni viadal első helyezettjeként a rangsorban megelőzte az ezüstérmes amerikai Daryl Homert és a bronzérmes dél-koreai Kim Jung Hvant.
Olimpiai bajnoki címet szerzett a Szabó Gabriella, Kozák Danuta alkotta páros, miután megnyerte a női kajakosok 500 méteres versenyének döntőjét a riói olimpia keddi versenynapján. Az aktuális világ- és Európa-bajnok kettős rendkívül nagy küzdelemben harcolta ki az első helyet, a címvédő németeket pár centivel megelőzve végzett az élen. Magyar egység harmadszor győzött ebben a számban nyári játékokon.
További magyar éremnyerők – bronzérem: Boczkó Gábor, Imre Géza, Rédli András és Somfai Péter összeállítású párbajtőrcsapat; Márton Anita, súlylökés.
Románia női kézilabda- és Magyarország férfi vízilabda-válogatottja érem nélkül maradt
Romániát a riói olimpián csak egy csapat, a női kézilabda-válogatott képviselte, amelytől a hazai sportbarátok érmes helyezést vártak. Sajnos, a tavalyi világbajnokságon bronzérmet nyert együttes Brazíliában gyenge összteljesítményt nyújtván nem került a negyeddöntőbe, mert három vereséggel és csak két győzelemmel az A-csoport kiesést jelentő 5. helyén végzett. Tomas Ryde szövetségi kapitány tanítványai az utolsó csoportmérkőzésen 27-28 (13-14) arányban kikaptak a szinte állandóan vezető Norvégiától, amely ellen döntetlen eredmény is elegendő lett volna a továbbjutáshoz. Az első négy helyre került Brazília, Norvégia, Spanyolország és Angola jutott tovább, a hatodik helyezett Montenegró pedig Románia csapatával együtt a tervezettnél jóval előbb utazott haza. Magyarország mindkét vízilabda-válogatottja bekerült a negyeddöntőbe: a férfiak az A-csoport első-, a nők pedig a B-csoport harmadik helyezettjeként jutottak tovább. A magyar férfiaknak azonban nem sikerült megismételniük a nők bravúrját, a Montenegró elleni negyeddöntőben ugyanis, 9-9-es rendes játékidő után, ötösökkel 11-13 arányban kikaptak, így nem jutottak be a legjobb négy csapat közé. A női vízilabda-torna negyeddöntőjében a Magyarország – Ausztrália mérkőzés is döntetlen eredménnyel (8-8) fejeződött be, de az öt méteres dobások pontosabb értékesítésével (5-3), jobb összesített eredménnyel Bíró Attila magyar szövetségi kapitány csapata került az elődöntőbe, amelyben azonban 10-14 arányú vereséget szenvedett az Egyesült Államok válogatottjától. A másik elődöntőben: Olaszország – Oroszország 12-9. Pénteken, augusztus 19-én a döntőben az USA Olaszországgal, a 3-4. helyért pedig Magyarország Oroszországgal játszik.
Ötkarikás mozaik *** Ötkarikás mozaik v*** Ötkarikás mozaik
A Román Olimpiai Bizottság központjában tartott házkutatást a rendőrség és az ügyészség, miután felmerült a gyanú, hogy sportolóikat hamisított ruhában küldték a riói olimpiára. A felszerelésről korábban azt állították, hogy az olasz Kappa cég gyártotta, ám a ruhák címkéjén a francia Sol’s Europe cég neve szerepel. A Román Olimpiai Bizottság közbeszerzésen választotta ezt a céget, az üzletet a Pax Creative közvetítette, ez a cég azóta el is ismerte, hogy hamisított ruhákkal küldték ki a sportolókat az olimpiára. A szerelésekre több olimpikon is panaszkodott már. Azt mondják gyenge minőségűek, és könnyen szakadnak.
*
Alin Petrache, a Román Olimpiai és Sportbizottság (COSR) elnöke közleményben bejelentette, hogy a riói olimpia után benyújtja lemondását, és erre kéri a bizottság alelnökeit és vezető testületeinek tagjait is. A riói olimpián ugyanis az utóbbi ötven év leggyengébb román szereplése körvonalazódik. Arra hivatkozott, hogy az olimpia után alaposan ki kell elemezni a román sportolók felkészülését és eredményeit. Az elnök mind a sportolóktól, mind a közvéleménytől elnézést kért a Rióba utazott román sportolók felszerelésének megkérdőjelezhető minősége miatt is. Közölte: belső vizsgálatot indít az olimpiai bizottságnál, hogy kiderüljön, kik a felelősek ezért. Ígérete szerint szigorú büntetésre számíthatnak azok, akik felelősségre vonhatóak lesznek az ügyben.
*
Az éremtáblázatban tizenkét versenynap után Magyarország 6 arany-, 3 ezüst- és 4 bronzéremmel a 12., Románia pedig 1 arany-, 1 ezüst- és 2 bronzéremmel a 43. helyen áll. Az első hat helyezett rangsora: 1. USA 30 arany-, 32 ezüst-, 31 bronz; 2. Nagy-Britannia 19 – 19 – 12; 3. Kína 19 – 15 – 20; 4. Oroszország 12 – 14 – 15; 5. Németország 12 – 8 – 9; 6. Japán 10 – 5 – 18.
Dudás József