„1024: Benedek pápa meghalt.
1030: Gellértet püspökké szentelik.
1031: Imre, István király fia meghalt.” – íme néhány, latin nyelvről fordított bejegyzés a Pozsonyi Évkönyvből, amely a Temesvári Egyházmegye története szempontjából döntő fontosságú eseményt említ: Gellért püspökké szentelését és a Morisena / Marosvári, későbbi nevén Csanádi Egyházmegye megalapítását, amelynek egyik utóda a mi egyházmegyénk is. Gellért velencei bencés szerzetes volt, aki zarándokútra indult a Szentföldre, de egy tengeri vihar keresztülhúzta a terveit. Így került a régi Magyar Királyság területére, ahol 1030-ban Szent István király erre a vidékre küldte, és kinevezte az új, marosvári / csanádi egyházmegye első püspökévé. A régi egyházmegyét közel kilenc évszázados fennállása után három különböző részre osztották fel, amelyek ma Romániában, Magyarországon és Szerbiában találhatók. Szeptember 24-e, Szent Gellért ünnepe pedig a hit mártírjának, Csanád első püspökének emléknapja a három utód- és testvéregyházmegyében: a magyarországi Szeged-Csanádi Egyházmegyében, a szerbiai Nagybecskereki/Zrenjanini Egyházmegyében és a romániai Temesvári Egyházmegyében.
A hagyomány szellemében Szent Gellértről már szeptember 23-án este megemlékeztek a Szent György temesvári római katolikus székesegyházban tartott pontifikális vesperáson. A vecsernye zenei szolgálatát Bajkai-Fábián Róbert székesegyházi orgonista látta el. A vesperást, valamint a szeptember 24-én, kedden Csanádon, a régi püspöki székhelyen bemutatott szentmisét Giampiero Gloder érsek, Románia és a Moldovai Köztársaság apostoli nunciusa celebrálta. Koncelebrált Pál József Csaba megyés püspök, Roos Márton temesvári nyugalmazott püspök és a székeskáptalan tagjai. A csanádi templomban, amelynek oltára a Szent Gellért ereklyéit rejtő egyori kőkoporsó, a szentmisén koncelebrált Anton Coșa kisinyovi megyés püspök, Kondé Lajos, a Szeged-Csanádi Egyházmegye székeskáptalanjának nagyprépostja és mintegy 50 pap a Temesvári és a Szeged-Csanádi Egyházmegyéből. A templom padjait megtöltő zarándokok között volt Regina Lochner, a Német Szövetségi Köztársaság temesvári konzulja, Erwin Josef Țigla, a Bánsági Német Demokrata Fórum elnöke, a Gerhardinum Római Katolikus Teológiai Gimnázium növendékeinek népes csoportja, akik tanáraik, valamint Kocsik Zoltán lelkipásztor, a Szent Gellért nevét viselő tanintézet igazgatója kíséretében érkeztek. A szentmise zenei szolgálatát a Gerhardinum Líceum kórusa látta el prof. Iustin Călin vezetésével. A liturgián jelen volt a Csanádon élő népcsoportok – román, magyar, német, szerb – gyönyörű népviseletét viselő fiatalok csoportja is.
Bevezetőjében Pál József Csaba megyés püspök magyar, román és német nyelven üdvözölte a magas rangú vendégeket és a jelenlévőket. Az Evangélium üzenetét ezen az ünnepen Bene Tamás helyi plébános tolmácsolta.
A román nyelven elmondott és magyarra fordított homíliában Giampiero Gloder apostoli nuncius Szent Gellért életének három jellegzetes vonását emelte ki: Szent Gellért életét mindig Isten vezette, a püspök teljesen elkötelezte magát Krisztus evangéliumának hirdetése mellett és Szent Gellért élete teljes egészében az Úré volt, annyira, hogy a vértanúságot is vállalta érte. – Tudjuk, hogy 1046. szeptember 24-én egy pogány magyar trónkövetelő katonáinak csoportja rajtaütött és megölte, majd a Dunába vetette. Így Szent Gellért mártírhalálával megpecsételte evangelizációs munkáját ezen a földön, mindvégig tanúságot téve Krisztusról és az Egyházról, különösen pedig az Egyház iránti szeretetéről. Legyünk hálásak védőszentünknek a hitvallásáért, amelyet ránk hagyott, hívjuk segítségül őt örömben és nehézségekben, kérjük, hogy életünket mindig Isten vezesse, és legyen élő tanúságtétele az ő evangéliumának – mondotta az apostoli nuncius.
A szentmise végén a megyés püspök Giampiero Gloder érseknek és Anton Coșa püspöknek átnyújtott egy ezüst Szent Gellért érmet, valamint az Erwin Josef Țigla által román és német nyelven szerkesztett Ökumenizmus Resicabányán és a bánsági hegyvidéken című kétnyelvű könyv-album egy-egy példányát.
A záró áldás után a jelenlévők – papok, zarándokok, fiatalok és gyermekek – a plébánia udvarán agapén vettek részt.
A szentmisét a Temesvári Egyházmegye közösségi oldalán közvetítették.
A Temesvári Római Katolikus Egyházmegye sajtóirodája