Az idei tanévet lázáró ünnepség után, de még az érettségi vizsgák előtt kértük meg a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum intézményvezetőjét, dr. Erdei Ildikó igazgatót az éppen csak lezárult év értékelésére, annál is inkább, hogy tavaly szeptemberben több, a tanítási folyamatra hatást gyakorló intézkedést is figyelembe kellett venni. Azaz a megszokottól nehezebb körülmények között indult a most lezárt tanév.

– A kezdeti nehézségek ellenére színes és gazdag évet tudhatunk magunk mögött. Nem túlzás kijelenteni, hogy a tanügyi dolgozók tiltakozásával indult az év, a bevezetésre kerülő megszorító intézkedések komoly terhet helyeztek a vezetők és az oktatási munkaközösségek vállaira. A jövedelmek csökkentek, viszont az új rendelkezések miatt többletmunkában bőven volt részünk. Helyzetünket segítette az, hogy iskolánk több nyertes pályázat megvalósításában volt partner, ami lehetőségeket biztosított bizonyos programok működtetésére. Voltak programjaink, amelyekbe az iskolai munkaközösségen kívüli kollégákat is bevontunk, illetve most is vannak kollégáink, akik főmunkaidőben rendezvényszervezéssel foglalkoznak elsősorban a Bartók Béla Alapítvány és az Integratio Alapítvány jóvoltából. Az elmúlt tanévben indítottuk el határon átívelő projektünket az energiatudatosságra alapozódó Energy ROHU00469 jelzésű projektet, amelyet a temesvári Várbástya Egyesülettel és a magyarországi Ásotthalom önkormányzatával közösen valósítunk meg. Visszatekintve elmondható, hogy tartalmas, rendezvényekben és eredményekben gazdag évet zártunk.
– A tehetséggondozás évtizedek óta az iskola tudatos pedagógiai és fejlesztő tevékenysége, amelynek célja a kiemelkedő képességekkel, érdeklődéssel vagy motivációval rendelkező gyermekek és fiatalok felismerése, támogatása és képességeik kibontakoztatásának elősegítése. Az utóbbi években úgy tűnik, hogy fokozódott ez a tevékenység…
– A reáltudományok esetében elmondható, hogy érezhető az Óbudai Egyetemmel, a Bánsági Közösségért Egyesülettel és a Temesvári Magyar Diákszervezettel közösen kialakított konzorcium jó hatása, ugyanis ezáltal van egy kiszámítható alapja a tehetséggondozási és más oktató programoknak. Ennek köszönhetően nagyobb figyelmet fordíthattunk a programok tartalmára. A Toró László Talentum verseny, a napokban zajló Talentum-táborok, illetve az új programok bizonyítják az együttműködés jótékony hatását. E programok egy részére a Zoldi Képzési központban kerül sor, ahol arra törekedünk, hogy a kikapcsolás mellett érdekes, izgalmas és tartalmas programokat szervezzünk. Két alkotótábort szerveztünk nemrég, amelyen középiskolás diákok és egyetemisták közösen vettek részt, és a közös érdeklődési körre alapozva, a korban közelebb állók közötti kommunikációt elősegítette. A pályaválasztási programunknak is vannak olyan elemei, amelyeket gazdagítottunk, előadókat hívtunk meg, illetve a különféle szakmák jobb megismerésére szerveztünk job shadowing tevékenységeket, azaz munkakövetési napokat, amikor az érdeklődő diák egy adott területen, egy tapasztalt munkatársat „árnyékként” követ a munkája során, hogy megfigyelje a napi feladatait, a munkafolyamatokat és megismerje a szakma gyakorlati oldalát. A visszajelzések egyértelműen mutatják, hogy fokozott igény van ezekre a tevékenységekre. A tehetséggondozás vonatkozásában feltétlenül említésre méltó, hogy rendkívül jó évet zárt a Molnos András Csaba színművész által mentorált Bartók Diákszínpad. Nagyon hálásak vagyunk a csapat vezetőjének amiatt, hogy évről-évre sikerül meglepniük bennünket és a nézőközönséget olyan körülmények között, hogy aránylag korlátozott a merítési lehetősége és különleges empátiára és kreativitásra, ötletességre van szükség egy-egy előadás létrehozásához. Óriási adottsága és tehetsége Molnos András Csaba színművésznek az, hogy pontosan meglátja és sikerül kihámoznia a diákszínjátszókból a bennük rejlő előadói lehetőségeket. Viszonylag újabb programunk a Kreatív írás projekt, amely illeszkedik a többéves folyamatba, azoknak a programoknak egyfajta folytatója, amelyeket a Szórvány Alapítvánnyal indítottunk és valósítottunk meg. Vannak kevésbé látványos, ám nem kevésbé fontos programjaink is. Például alaposan körbejárjuk a konfliktuskezelés témáját, foglalkozunk a gyermekek önismereti kérdéseivel, a gyermekek szexuális nevelését érintő kérdésekkel. E témákban is kialakultak azok a jógyakorlatok, amelyek miatt is érdemes lesz folytatni e programokat.

12. osztályos díjazottak
– Idén az iskola egykori diákjai közül többen is visszakerültek és erősítik a munkaközösséget…
– Minden évben van némi mozgás a munkaközösségünkben, de azért megvan egy stabil mag, amely a folyamatosságot biztosítja. Örvendünk a fiataloknak, viszont nyugdíjba is készülnek egyesek a kedves kollégáink közül, ezért egy állandó kihívás a munkaközösségben az összekovácsolódás, az együttműködések kialakítása. Nyugdíjba vonuló kollégáinknak ezúton is megköszönjük a sokévtizedes áldozatos munkájukat. Mindig odafigyelünk arra, hogy biztosítva legyen az utánpótlás, akár az iskolát segítő Bartók Béla Alapítvány támogatásával, akár úgy, hogy a Temesváron tanuló egyetemistákkal igyekszünk kapcsolatokat fenntartani és erősíteni annak érdekében, hogy tudatosítsák, hogy tanulmányaik befejeztével, akár Temesváron is lehetnek számunkra lehetőségek.
– A gyermeklétszám, hogyan alakul?
– Az utóbbi tizenöt évben minden évben picit növekedett. Idén negyven diákunk ballagott és negyvenkilenc gyermeket írattak be az előkészítő osztályokba. Tény, hogy az egész megyére vonatkozóan egy jó évünk van, ugyanis összesen kilencvenhárom gyermeket írattak be a magyar osztályokba. Tíz éve nem volt ilyen sok előkészítős diák Temes megyében! Nem túlzás kijelenteni, hogy bennünket bő harminc éve foglalkoztat a gyermeklétszám biztosítása. Rengeteg próbálkozásunk volt a baba-mama klubtól, á játszóházas tevékenységektől és még sok minden mástól a nyelvi fejlesztő programokig az iskola oktatási kínálatának megismertetésére. Újabban kidolgozott programmal rendelkezünk arra is, hogy a magyar gyermekek hogyan tanuljanak meg hatékonyabban románul azokban az elemi osztályokban, ahol a gyermekek fele ismeri már a nyelvet, a másik fele meg nem. A jelenlegi viszonyok között ezek nagyon fontos és összetett kérdésekké váltak, amelyekre igyekszünk a legmegfelelőbb választ adni. Tanévét zártunk ugyan, de még benne vagyunk az óvodai beiratkozási időszakban, még vannak betöltetlen helyek nálunk is, de a többi magyar tagozatos óvodában is. Az utóbbi közel másfél évtized adatait tekintve kijelenthető, hogy lényegében nem az iskola-, hanem az óvodaválasztással dől el az, hogy milyen utat választanak gyermekeik számára a szülők. Ezért nagyon fontos, hogy a magyar családok vagy a részben magyar családok gyermekei eljussanak a magyar óvodákba. Látható, hogy a magyar óvódákba járó gyermekek szinte mindegyike a magyar iskolában folytatja. Idén megyei szinten tíz osztálynyi gyermekkel kevesebb fogja kezdeni a kilencedik osztályt, ezért várhatóan a kilencedik osztályok létszáma a megszokottnál szerényebb lesz nálunk is. Jövőre viszont több mint ötven gyermek végzi a nyolcadik osztályt valamely megyebeli iskola magyar tagozatán, ami az előző években tapasztalt versenyhelyzetet fog előidézni. Nagy öröm, hogy megerősödött az újszentesi iskola magyar tagozata, idén is önálló előkészítő osztály indul. Reménykedünk abban, hogy az ötödik osztályt elvégző újszentesi gyermekek akár a Bartók, akár a Gerhardinum líceum magyar tagozatán fogják folytatni magyar nyelven a tanulmányaikat.
– A sajtóban több anyag jelent meg a tanügyet érintő várható változásokról. Újabb változások várhatók?
– Tény, hogy a kilencedik osztályok új kerettantervvel indulnak. Nálunk, ahol mozaik-osztályok működnek elég nagy változások lesznek a matematika-informatika és a biokémia osztályok tananyagában. Konkrétan, például a matematikát már kilencedik osztálytól külön fogják tanulni. Megnövekedett a választható tantárgyak száma, és várhatóan további szakmai viták tárgyát fogja képezni az, hogy melyik tantárgyat, hány órában, melyik osztályban tanítanak. Meggyőződésem, hogy akkor érdemes és kell foglalkozni a kérdésekkel, az esetleges változásokkal, módosításokkal, amikor törvényes rendelkezések formájában kerülnek elénk, mert minden felületen sokféle dologról beszélnek. Például az igazgatók, intézményvezetők munkakörével kapcsolatban jelent meg egy sor dolog, a közalkalmazottak bérezésével kapcsolatban is mindenféle hír, hasonlóképpen az osztályfőnökök javadalmazásának módosításáról, munkakörének átalakításáról is beszélnek. Azt nem kellene figyelmen kívül hagyni, hogy az iskola „érrendszere” az osztályfőnökök együttműködésére, erre az összefogó erőre alapozódik. Szerintem az osztályfőnökök, beleértve a tanítókat, óvoda pedagógusokat, rendkívül összetett munkája nélkül nincs jól működő iskolai közösség! Ha nem is mindig látható, de az osztályfőnökök rengeteget dolgoznak, elég csak a tanárókon kívüli közös tevékenységekre, foglalkozásokra, a szülőkkel való kapcsolattartásra, az osztályokat érintő sok adminisztratív teendőkre gondolni. Mindezek nehezen számszerűsíthető, időigényes foglalkozások, és indokoltan tartom ezek méltányos módon való honorálását.
– Az esetleges változások ma még talán tervek szintjén léteznek, ami biztos, hogy szeptemberben indulni fog az új tanév…
– Bízunk abban, hogy korszerűsítési elképzeléseink egyik projektjének megvalósítására sor kerülhet a nyári szünet idején. A Várbástya Egyesülettel és Ásotthalom Önkormányzatával partnerségben megvalósításra kerülő Energy projektünk esetében végre elindult a közbeszerzési eljárás, reménykedünk abban, hogy a nyár folyamán elkezdődő munkálatok ellenére zökkenőmentesen elkezdhetjük majd az új tanévet. A projekt keretében ugyanis a napenergiát hasznosító kollektorokat helyeznek el az épület tetőszerkezetére, ami az épület legfelső szintjén különféle munkálatokat feltételez. Az épületben levő fűtőtestek cseréjére is sor kerül és – ami a legnagyobb gondot jelenti – az új lépcsőház biztonságossá tétele és a nagyméretű nyílászárók cseréjére kerül sor.
– Az intézmény fenntartójával milyen a kapcsolatuk?
– Az idei év egyik biztató eredményeként értékelhető, hogy sikerült úgy az önkormányzat, mint az épület tulajdonosával, a katolikus egyház képviselőivel megegyezni abban, hogy mindkét fél felülvizsgálja a sok évvel ezelőtt megkötött egyezséget, az iskola megfelelő támogatása érdekében. Ez mindenképpen biztató. Kisebb javításokat elvégzünk, de az iskola bentlakásának teljeskörű korszerűsítése továbbra is várat magára, az idei városi költségvetésében belefoglalták ugyan a szükséges előtanulmányok, tervezési költségek fedezését, de a tulajdonképpeni megvalósításra idén nem kerül sor. A felújítások vonatkozásában, nincs rá még fedeztünk, de gondolkodunk az épület előtti sportpálya felújításán, illetve az étkezde alatti helyiségek felújítása és hasznosítása is terveink között szerepel. Az idei újdonságok között meg kell említeni a Polgármesteri Hivatal által kezdeményezett, általunk is jó ötletnek és valamilyen formában folytatásra érdemes tartott, iskolai közösségek számára kiírt részvételi projektet. Iskolánk tanulói két nyertes, azaz támogatásra érdemes pályázatot tudhatnak magukénak. Az egyik egy zeneterem létrehozására irányult, amelynek a helyét az étkezde alatti térben képzeljük el. A második nyertes pályázat a korszerű Iskolarádió újraindítására irányult. Mindkét projekt belátható időn belül megvalósulhat, hozzájárulva ahhoz, hogy iskolánk még vonzóbb legyen a tanulók számára.